دوشنبه های طلایی ماهان مدیکال فروش فوق العاده محصولات تا 30% تخفیف

مشاهده محصولات فروش ویژه

حقایقی درمورد فشار خون

نویسنده Mahan Medical 1396/04/17 17:04:19 0 نظر گروه : مقالات علمی,
فشار خون

فشار خون بالا

وقتی پای فشار خون در میان است، غفلت جایز نیست. کنترل فشار خون بالا، ضروری ترین اقدامی است که هر کس باید انجام دهد. باید یاد بگیریم که چطور با اعمال تغییرات ساده در سبک زندگی، وضعیت قلب خود را بهبود ببخشیم.
به قلب خود توجه ویژه داشته باشید. قلب مهمترین عضو بدن است. متاسفانه از هر 3 نفر، 1 نفر از مشکل فشار خون بالا (که با نام هایپرتنشن نیز شناخته میشود) رنج میبرد. چه کارهایی انجام دهیم یا انجام ندهیم که آن یک نفر ما نباشیم?! در اینجا در پاسخ به این سوال با شما گام به گام مراحل لازم را بررسی خواهیم کرد.

 

شناخت مفهوم اعداد:

هنگام گرفتن فشار خون، باید در شرایط متعادل و مناسب قرار بگیریم و موضوعی که قبل از هرچیز باید بدانید این است که هریک از اعداد مشاهده شده چه مفهومی دارند.

عدد بالاتر (فشار سیستولیک)، عددی است که در دستگاه های فشارسنج دیجیتال در بالا نوشته می‌شود. این عدد بیانگر میزان فشاری است که قلب شما جهت پمپاژ خون به تمامی بدن متحمل میشود.

عدد پایین‌تر (فشار دیاستولیک)، عددی است که در پایین نوشته می‌شود. این عدد بیانگر فشار بین هر دو ضربان قلب است، زمانی که قلب بین هر دو تپش در حالت استراحت قرار میگیرد.

هیچ کجا خانه خود آدم نمیشود

معمولاً فشارخون در زمان و مکان های مختلف متفاوت خواهد بود. آیا میدانید فشار خون هنگام صبح به میزان قابل توجهی با فشار خون هنگام شب و حتی با فشار خون زمانی که در مطب پزشک فشارتان را میگیرید متفاوت است؟ بنابراین با استفاده از یک فشارسنج دقیق در منزل، در کمال آرامش و در مقاطع زمانی متفاوت، فشار خون خود را اندازه گیری کرده و بدین طریق دید بهتری نسبت به تغییرات فشارخون خود خواهید داشت و بر اساس آن می بایست سبک مناسبی از زندگی را برای خود برگزینید.

با یک تغییر کوچک، پاداشی بزرگ بدست آورید.

کنترل فشار خون بالا کار سختی نیست. در واقع با انجام کارهایی ساده و کوچک و بهبود سبک زندگی می‌توان به میزان قابل ملاحظه ای وضعیت قلب را سامان داد. این کارهای ساده عبارتند از:

تمرینات بدنی: فعالیت خود را بیشتر کنید، بجای رانندگی پیاده روی کنید، بجای آسانسور از پله ها استفاده کنید و با پای خودتان قدم به قدم در مسیر رسیدن به قلبی سالم تر در حرکت باشید.

پیروی از رژیم غذایی هوشمندانه: سعی کنید برای خوراکی های مورد علاقه‌تان جایگزین هایی با چربی و سدیم کمتر اما به همان اندازه لذیذ پیدا کنید. پتاسیم موجود در موز و هویج بهترین داروی طبیعت برای قلب شماست.

ترک عادت های بد: اگر عادت به استعمال دخانیات و یا الکل دارید، آن را ترک کنید.

کاهش استرس: استرس و تنش، جزء معمول و اجتناب ناپذیر زندگی است؛ اما استرس زیاد خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. با انجام کارهایی که برایتان لذت بخش است (مانند یوگا، باغبانی، پیاده روی و...) آرامش خود را به دست بیاورید.

اگر قلب خود را دوست دارید بهتر زندگی کنید. کنترل فشار خون کاری ساده ای است به شرط آنکه به دستورات پزشک خود عمل کنید و سبک زندگی تان را تغییر بدهید. همیشه فشار خون خود را کنترل و با کمک دستگاهه های فشارسنجی که از سیستم ذخیره سازی دفعات متوالی فشار خون بهره می برند و یا استفاده از کارت جدول ثبت فشارخون شخصی ، میزان فشارخون خود را در طی یک دوره زمانی مورد بررسی قرار دهید.

 

ترجمه: مهسا سزاوار یگانه - کارشناس مهندسی پزشکی
واحد علمی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب

مجله پزشکی ماهان مدیکال

سایر مقالات گروه - مقالات علمی,

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
درمان های خانگی میگرن

درمان های خانگی میگرن

Mr. Shafiee 1398/06/15 23:15:09 0
اثرات میگرن بر سلامتی

اثرات میگرن بر سلامتی

Mr. Shafiee 1398/06/14 15:19:44 0
14 راه تسکین میگرن

14 راه تسکین میگرن

Mr. Shafiee 1398/06/13 17:39:09 0
دلایل احساس سوزش در پاها

دلایل احساس سوزش در پاها

Mr. Shafiee 1398/06/10 00:47:04 0
ماری‌جوآنا دشمن رشد مغز

ماری‌جوآنا دشمن رشد مغز

Mr. Shafiee 1398/06/09 18:40:39 0

  فیلتر کردن