آیا درمان تنبلی چشم در بزرگسالی امکان پذیر است؟ - قسمت دوم

نویسنده Mahan Medical 1396/05/02 13:46:09 11 نظر گروه : مقالات علمی,گروه : عارضه های چشمی,
تنبلی چشم

در قسمت اول این مقاله با عارضه تنبلی چشم آشنا شده و به بررسی اینکه آیا این عارضه درمان دارد یا خیر و اینکه آیا به منظور درمان آن، محدوده سنی خاصی تعریف شده است یا خیر، پرداختیم.

حال شما به طور کامل با این بیماری اشنایی دارید.

در قسمت دوم با اشاره به جزییات بیشتر، به بررسی روش‌های درمان تنبلی چشم خواهیم پرداخت و نهایتا شما با افرادی که  با وجود سن بالا این عارضه در آن‌ها درمان شده است و افرادی که در این زمینه تحقیقات گسترده‌ای انجام داده‌اند آشنا خواهید شد.

نتیجه کاهش پلاستیسیته مغز

بدون شک، اگر ویژن‌تراپی در سنین پایین‌تر انجام گیرد، نتیجه بهتری در بر خواهد داشت. با افزایش سن ، پلاستیسیته مغز کاهش می‌یابد.

سیستم بینایی توانایی آداپته کردن خود با شرایط را دارد، بنابراین می‌تواند علی‌رغم محدودیت‌ها به کار خود ادامه دهد. دکتر سوزان بری پزشک متخصص مغز واعصاب یک مثال برجسته در این موضوع است. او برخلاف وجود مشکل در بینایی خود، فردی موفقی در زندگی بوده است. در اینجا او از تجربیات خود می‌گوید: «ما همه روزه با مبتلایان بسیاری  مواجه‌ایم که علی‌رغم مشکلات بینایی خود، پشتکار زیادی به خرج می‌دهند. این بدان معنا نیست که این مشکل مشکلی ساده است؛ برای مثال مکن است با دانشجویانی روبرو شویم که نمرات بالایی دارند اما برای یادگیری دروس خود مجبورند که دو برابر سایرین وقت بگذارند.»

 

درمان تنبلی چشم در بزرگسالان

احتمالا شبهات درمورد این که آیا تنبلی چشم در بزرگسالی قابل درمان هست یا خیر، به تحقیقات انجام شده در دانشکده پزشکی هاروارد بر روی تنبلی چشم در گربه‌ها باز می‌گردد.

در ابتدا محققان بر این باور بودند که این گربه‌ها از آنجایی که مدت زمان زیادی از عمر خود، یعنی چیزی در حدود 2 الی 8 سال  را تحت شرایط بسیار دشوار جهت رشد قوه بینایی به سر برده‌اند؛ قادر به بازیابی قدرت بینایی خود نیستند. اما حالا ما می‌دانیم که با افزایش سن، درمان تنبلی چشم غیرممکن نمی‌شود، بلکه دشوارتر می‌گردد.

دکتر بری در کتاب خود به یک نمونه جالب اشاره می‌کند که پلاستیسیته مغز وی در سن بالا درمان پذیرفته است.

 

ماجرای رد گرین

دکتر گرین می‌گوید: «یکی از دوستان من با نام مستعار رد گرین رابطه معنی داری را بین مکان واقعی اجسام در فضا با نقطه‌ای که چشمانش به آن سو می‌نگریستند یافت. همچنین او با وجود تنبلی چشم، سال‌ها مشغول نقاشی منازل بود. چشم راست او از دوران خردسالی، دید بسیار ضعیفی داشت. در تمام طول عمر، دنیا برای او با دید چشم راست، شبیه به شیشه بخار گرفته حمام بود.

در پنجاه سالگی، چشم چپ یا همان چشم سالم او رو به زوال گذاشت، این شرایط وخیم باعث شد که بینایی چشم راست به سمت بهبودی بگراید. هم اکنون بینایی چشم راست وی 20/20 است. موارد مشابه زیادی به ثبت رسیده‌اند که در آن‌ها با ضعیف شدن چشم سالم، چشم تنبل بهبودی خود را باز یافته است.»

این داستان دکتر بری، دارای پشتوانه علمی نیز هست:

طبق نتایج حاصله از بررسی‌های علمی که دست کم در 50 سال اخیر صورت گرفته و در مقالات علمی به چاپ رسیده‌اند، درمان تنبلی چشم در بزرگسالی امکان‌پذیر است. در سال 1957، کارل کوپفر مقاله‌ای را ترجمه کرد که در آن نشان می‌داد تعداد زیادی از مبتلایان به این عارضه، پس از گذراندن یک دوره 4 هفته‌ای ویژن تراپی، به سطح بالایی از بهبودی رسیده‌اند. در سال 1977، مارتین بیرنبائوم و همکارانش، با ارائه یک مقاله مروری بر روی 23 مقاله دیگر، نشان دادند که بهبودی تنلی چشم در همه سنین امکان پذیر است. متاسفانه، این مقاله و بسیاری از تحقیقات دیگر، هنوز هم توسط برخی پزشکان نادیده گرفته می‌شوند و ایشان همچنان بر این باورند که درمان تنبلی چشم فقط در خردسالی امکان پذیر است.

 

داستان موفقیت: درمان تنبلی چشم

خوب، حالا به سوال اولیه خود بازمی‌گردیم: آیا تنبلی چشم در بزرگسالان نیز درمان پذیر است؟

قطعا. شما تجربیات دکتر بری را مطالعه کردید. همچنین دکتر دن فورتنبیکر نیز تجربیات بسیاری در درمان تنبلی چشم با استفاده از روش ویژن تراپی دارد.

خبر خوب برای افراد بزرگسال این است که امکان بهبودی در دید چشم تنبل آن‌ها وجود دارد اما متاسفانه تضمینی برای آن نیست. موارد با هم متفاوتند و هر بیماری باید به طور جداگانه مورد بررسی و ارزیابی توسط تست عملی بینایی قرار گیرد.

به هر حال ما به شما توصیه می‌کنیم که با یک پزشک متخصص مشورت کرده تا بدانید آیا تنبلی چشم شما قابل درمان هست یا خیر. 

 

ترجمه: مهسا سزاوار یگانه - کارشناس مهندسی پزشکی
واحد علمی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب

مجله پزشکی ماهان مدیکال

 


مقالات مرتبط:

آیا درمان تنبلی چشم در بزرگسالی امکان پذیر است؟ - قسمت اول 

تعریف پلاستیسیته مغزی

مقالات گروه - مقالات علمی,مقالات گروه - عارضه های چشمی,

11 نظر

مهدیه:
1396/11/03 03:10:49, 03:10:49 AM
درج مطلب در مورد این نظر

من تنبلی چشم دارم خواهش میکنم. بگید چیکارکنم آخه دانشجوام خسته شدم عینک زدم ۲۵سالمه تنبلی چشم دارم خواهش میکنم بگید چیکارکنم تنبلی چشم رفع بشه

کارشناس ماهان مدیکال:
1397/03/14 16:48:53, 04:48:53 PM

با سلام همانطور که در قسمت اول این مقاله اشاره کردیم: این بیماری قابل درمان است، شما می بایست به متخصص چشم مراجعه بفرمایید و درمان را آغاز کنید. سلامت و پیروز باشید.

علی:
1397/02/30 22:14:45, 10:14:45 PM
درج مطلب در مورد این نظر

من ۲۹ سال دارم چشم چپم به طرف داخل ۱۲ درجه انحراف داره وهم تنبل شده بینای چشمم ۶۰ فیصد کم شده لطفا بگویید که تنبلی وهم انحراف چشمم درمان دارد یانه اگر دارد درکدام کشور من از افغانستان هستم به دوکتوران اینجا باور نیست چون اینها میخواهندفقط تجربه حاصل کنند لطفا بگوید که درمان دارد یانه من در نهایت نگران ورنج میکشم

کارشناس ماهان مدیکال:
1397/03/14 16:47:00, 04:47:00 PM

با سلام همانطور که در قسمت اول این مقاله اشاره کردیم: این بیماری قابل درمان است، چرا که مغز دارای قابلیت "پلاستیسیتی" (انعطاف و شکل‌پذیری) است. مدارات مغز در هر سنی قابلیت تغییر کردن دارند. پزشکان جهت آموزش دوباره سیستم بینایی، درمان "ویژن‌تراپی" را انجام می‌دهند. این درمان نه تنها به جهت چشم‌ها، بلکه برای مغز و خط سیرهای بینایی نیز کاربرد دارد. همانطور که در وبسایت اپتومتریست‌های دانشکده بهبود بینایی عنوان شده است، درمان تنبلی چشم شامل موارد زیر می‌شود: عینک و لنز (لنزهای مناسب می‌توانند در کاهش فشار بر روی چشم کمک کرده و بدین ترتیب چشم به اصطلاح تنبل شروع به کار بیشتر می‌کند.) وادار کردن چشم تنبل به کار، با بستن دید چشم دیگر توسط لنزهای مخصوص، چشم‌بند و یا قطره‌های چشمی. یک برنامه ویژن‌تراپی به منظور تعدیل کردن دید در دو چشم، بالابردن هماهنگی بین دو چشم و ترمیم سیگنال‌های بینایی. که همه موراد فوق می بایست زیر نظر متخصص چشم ، انجام شوند. سلامت و پیروز باشید.

.مهدیه:
1397/03/18 05:07:50, 05:07:50 AM
درج مطلب در مورد این نظر

سلام من چشم چپم به شدت تنبلی داره به طوری که درعرض 3 سال شمارش از3به6تغییرکرده وهمچنان چشم راستمم ضعیف شد.حالابه نظرشمااین تنبلی قابل درمانه؟ پاسخ: با سلام ، با توجه به مواردی که در متن مقاله نیز اشاره شد ، حتی در سنین بالا زیر نظر متخصص امکان درمان تنبلی چشم وجود دارد.

حسین:
1397/03/30 20:49:40, 08:49:40 PM
درج مطلب در مورد این نظر

سلام یک پزشک خوب رو به من معرفی کنید برن ویزیت بشم بدلیل تنبلی چشم راستم مرسی

کارشناس ماهان مدیکال::
1397/03/30 20:50:56, 08:50:56 PM
درج مطلب در مورد این نظر

سلام باید داخل گوگل سرچ کنید و پزشک نزدیک به خودتون را پیدا بفرمایید.

هه لو:
1397/04/21 02:08:52, 02:08:52 AM
درج مطلب در مورد این نظر

سلام 34سال سن دارم چشم راستم تنبل است وانحراف بداخل زیادی داشت باعمل جراحی مقداری انحراف آن را گرفتم تاحدی دید دارد دوبینی ایجادمیکن مقدارکمی دید دارد تشخیص رنگها برام مشکل لطفا اگرکلینیک چشم پزشکی خوب جایی سراغ دارید راهنمایی کنید حتی حاضرم بصورت آزمایشی رو چشم عمل امتحانی انجام بشود فقط وفقط دنبال بدست آوردن بینایی هستم

مجید:
1397/04/28 00:27:33, 12:27:33 AM
درج مطلب در مورد این نظر

سلام.من تنبلی چشم از 5 سالگی شروع شد وانحراف پیدا کرد ی چشم. 20 سالگی عمل کردم خوب شد از لحاظ ظاهر.الان 35 سالمه .تو افتاب یا رانندگی یا ی نقطه تمرکز میکنم انحراف چشم مقداری بر میگرده .نیاز به عمل دارم. مجدد. درمانش چیه .

مجید:
1397/04/28 00:36:31, 12:36:31 AM
درج مطلب در مورد این نظر

سلام.تنبلی چشم عمل کردم تو 20سالگی.از لحاظ زیبای یک چشمو. خوب شد.اما در بعضی شرایط مقداری انحراف پیدا میکنه چشم عمل کرده مثله تو افتاب. باد بخوره. چشام.خستگی .ریلکس باشم خوبه تا حدودی.چاره چیه

لورا:
1397/05/30 00:53:18, 12:53:18 AM
درج مطلب در مورد این نظر

سلام وقت بخیر مقاله جالب و مفیدی بود...من هر از گاهی پیگیر درمانش میشم اما پیش هر متخصصی که میری بدون هیچ تاملی جواب رد میدن!!! حتی بعضیشون به نظرشون سوال تکراری میاد و برای جواب دادن بد خلقی میکنن!!! منم چشم راستم تنبله و کاملا تار میبینه و عینک هم هیچ تاثیری روی دیدش نداره!!! گرچه قبلا پاسخ دوستان رو دادید، اما اگر واقعا دکتری رو در این زمینه میشناسین ممنون میشیم راهنمایی کنید چون واقعا هر دکتری میرم جز جواب رد چیزی ازشون نمی شنویم!!!! هر جا باشه فرقی نمیکنه فقط نتیجه بخش باشه....ممنون و سپاسگزارم

سیف:
1397/06/05 15:26:21, 03:26:21 PM
درج مطلب در مورد این نظر

باسلام . من تنبلی چشم دارم . لنز هم گذاشتم اما مثل زمانی شد که عینک گذاشتم و الانم تار میبینم . پیش چندتا دکتر هم رفتم گفتن تنبلی چشم درمانی نداره و باید مراقب اون چشمت باشی و ازاین حرفا . بااین وضع آیا درمانی دارد؟ و اگر پزشکی میشناسید که توانایی این کار را دارد معرفی کنین.

سیف:
1397/06/05 15:30:19, 03:30:19 PM
درج مطلب در مورد این نظر

باسلام . من چشم راستم از بچگی تنبلی دارد . الان ۲۷ سال سن دارم. حدود ۹ سال پیش لنز گذاشتم. اما درست نمیبینم . همین یک ماه پیش هم پیش چندتا دکتر رفتم و گفتن که تنبلی چشم درمانی نداره و باید مراقبت از اون چشمت کنی و ازاین حرفا . آیا با این وضع درمانی دارد ؟ اگر دارد ، پزشکی که توانایی این کار را دارد معرفی کنین . ممنون

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
پرفروش ترین فشارسنج

پرفروش ترین فشارسنج

Mr. Shafiee 1397/07/15 21:47:55 0
قیمت فشارسنج

قیمت فشارسنج

Mahan Medical 1397/07/13 21:34:30 0
انواع جوراب واریس

انواع جوراب واریس

Mahan Medical 1397/07/03 12:20:36 0

  فیلتر کردن