تعریف پلاستیسیته مغزی

نویسنده Mahan Medical 1396/09/06 12:44:00 0 نظر گروه : مغز و اعصاب,
انعطاف پذیری مغز

پلاستیسیته مغزی چیست؟
پلاستیسیتی مغر یا شکل پذیری مغز اصطلاح متداول دانشمندان و محققان علوم اعصاب است. پلاستیسیته مغزی در واقع به توانایی مغز برای تغییر در هر سنی برای بهتر یا بدتر شدن اشاره میکند. این انعطاف پذیری نقش فوق العاده مهمی در توسعه مغز ما ( یا کاهش ) و در شکل دادن به شخصیت های متمایز ما بازی می کند.

منظور از شکل پذیری مغز چیست؟
شکل پذیری مغز یک فرآیند فیزیکی است. ماده خاکستری مغز، در واقع می تواند نازک و یا ضخیم شود، ارتباطات عصبی می تواند مجدداً تعریف شود و یا ضعیف شده و قطع گردد.
تغییرات فیزیکی در مغز باعث تغییر در توانایی های ما می شوند. برای مثال، هر زمان یک فوتبالیست یک حرکت نمایش جدید با توپ را فرا میگیرد، این نشان دهنده تغییری در مغز اوست. یعنی تشکیل شدن جدید ” سیم کشی عصبی ” ( راه های عصبی ) که به بدن او در مورد چگونگی انجام این حرکت دستور می دهند. و یا هنگامی که نام کسی را فراموش میکنیم ، آن نیز منعکس کننده تغییر ” سیم کشی ” مغز است ولی این بار مسیری قطع شده یا ارتباطات نورونی آن ضعیف شده است. همانطور که این مثال نشان می دهد ، تغییرات در مغز می تواند در مهارت های بهبود ( یک حرکت نمایشی با توپ) و یا تضعیف مهارت ( یک نام فراموش شده ) منجر شود.
آنچه که مهم است اینست که بر خلاف تصور بیشتر مردم، دوره بزرگسالی زمان فراموشی و یاد نگرفتن نیست. مغز ما بصورت طبیعی در دوران بزرگسالی شروع به تنبل شدن می کند ولی این به معنای از بین رفتن توانایی یادگیری نیست. به عبارتی سن تقویمی ما ارتباطی به انعطاف پذیری مغزی ما ندارد.
آنچه در تحقیقات اخیر نشان داده شده است، این است که در شرایط مناسب ذهن بزرگسالان رشد می کند و قدرت شکل پذیری مغزی توسعه می یابد.
ما باید با انجام یک سری از تمرینات انعطاف پذیری مغز سعی کنیم مغزمان را تا حد امکان در هر سنی در بهترین وضعیت پلاستیسیته قرار دهیم.

 

واحد علمی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب

مجله پزشکی ماهان مدیکال


مقالات مرتبط:

آیا درمان تنبلی چشم در بزرگسالی امکان پذیر است؟

مقالات گروه - مغز و اعصاب,

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
پرفروش ترین فشارسنج

پرفروش ترین فشارسنج

Mr. Shafiee 1397/07/15 21:47:55 0
قیمت فشارسنج

قیمت فشارسنج

Mahan Medical 1397/07/13 21:34:30 0
انواع جوراب واریس

انواع جوراب واریس

Mahan Medical 1397/07/03 12:20:36 0

  فیلتر کردن