دوشنبه های طلایی ماهان مدیکال فروش فوق العاده دویست محصول تا 30% تخفیف

مشاهده محصولات فروش ویژه

انواع سمعک و مکانیزم عملکرد آن ها

نویسنده Mahan Medical 1396/05/10 12:41:52 0 نظر گروه : مقالات علمی,گروه : اطلس و دانشنامه تجهیزات پزشکی,
سمعک ها

سمعک ها به افرادی که دارای ضعف در شنوایی هستند کمک می کنند تا صداهای ضعیف را به خوبی بشنوند.

این وسیله های بسیار کوچک، صداهای اطراف شما را گرفته، آن ها را متناسب با میزان شنوایی شما در هر فرکانس، تقویت کرده و نهایتا به گوش شما می رسانند.

سمعک هاف به طور کلیف در دو دسته بندی قرار می گیرند: سمعک های آنالوگ و سمعک های دیجیتال.

در ادامه با این مقاله همراه باشید تا بیشتر با انواع سمعک ها و چگونگی کار کردن آن ها آشنا شوید...

 

اجزای تشکیل دهنده یک سمعک:

 

با وجود اینکه امروزه سمعک های بسیار مختلف و متنوعی تولید می شوند، همه آن ها دارای 5 عنصر اصلی می باشند:

 

  1. میکروفون: میکروفون در بیرونی ترین قسمت سمعک بوده و وظیفه آن گرفتن امواج صوتی از محیط و تبدیل آن ها به سیگنال های دیجیتالی است.
  2. میکروچیپ: می توان گفت که میکروچیپ یک کامپیوتر بسیار کوچک است که پزشک متخصص شما، عملکرد آن را متناسب با نیاز بیمار تنظیم می کنند.
  3. آمپلیفایر: وظیفه این قطعه، تقویت سیگنال های دیجیتالی است.
  4. باتری: مانند همه وسایل الکترونیکی، سمعک نیز نیاز به یک منبع تغذیه دارد که به شکل یک باتری بسیار کوچک در داخل آن قرار می گیرد.
  5. ریسیور: در داخل قسمت ریسیور، یک اسپیکر وجود دارد که سیگنال های دیجیتالی تقویت شده را به لرزش هایی در مولکول های هوا تبدیل می کند که همانطور که می دانید، این لرزش ها همان انرژی صوتی، اما این بار به شکل تقویت شده متناسب با نیاز بیمار هستند.

 

 

سمعک های آنالوگ و دیجیتال:

 

پروسه عملکرد سمعک های آنالوگ که البته امروزه کمتر تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند، بدین ترتیب است که ابتدا صدا ها را از محیط گرفته، آن ها را به سیگنال دیجیتالی تبدیل کرده و پس از تقویت کردن، ان ها را به گوش شخص می رسانند.

برخی از سمعک های آنالوگ توانایی تشخیص قدرت اصوات را داشته و بر همین اساس هر صدایی را به میزان مورد نیاز تقویت می کنند. این ویژگی که با نام "کنترل اتوماتیک بهره" شناخته می شود، قابلیت این را دارد که صداهای بسیار بلندی که نیاز به شنیدنشان نیست، مانند آلودگی های صوتی در ترافیک را تقویت نکنند.

در ساخت سمعک های دیجیتال، در مقایسه با انواع آنالوگ، از دانش و تکنولوژی بیشتر و پیشرفته تری بهره گرفته شده و به همین دلیل، سمعک های دیجیتال دارای ویژگی های مطلوب تری از قبیل نرم کردن فرکانس های تیز و به اصطلاح گوش خراش، برخوردارند. همچنین این سمعک ها دارای یک چیپ سیلیکونی می باشند که در درون آن میلیون ها قطعه الکترونیکی در حال پردازش امواج صوتی ورودی به منظور تبدیل آن ها به اصوات واضح و قابل شنیدن و سپس فرستادن آن ها به داخل گوش، هستند. تکنولوژی به کار گرفته شده در سمعک های دیجیتال، این قابلیت را به آنان می دهد که امواجی را که نیاز به تقویت داشته از ان هایی که فقط نویز بوده و حتی می بایست تضعیف نیز بشوند، تشخیص داده و عمل مناسب را بر روی هر موج مشخص انجام دهند. این ویژگی، به فرد کمک می کند تا صدای صحبت کردن سایر افراد را به وضوح شنیده و تشخیص دهد.

دیگر فناوری به کار گرفته شده در سمعک های دیجیتال، فناوری پیشگام نام دارد که بر طبق آن، در ساخت سمعک مخصوص به هر شخص علاوه بر میزان شنوایی او در هر فرکانس، سبک زندگی او را نیز لحاظ می کنند.

امروزه به کمک پیشرفت تکنولوژی در ساخت سمعک های دیجیتال، افراد با هر درجه شنوایی، می توانند به سادگی با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار کرده، برنامه های تلویزیونی دلخواه خود را تماشا کرده، با تلفن صحبت کرده و در بحث ها و گفتگوها شرکت نمایند. همچنین متخصصان در حال ابداع فناوری اتصال بی سیم سمعک ها به موبایل، تبلت و سایر گجت ها می باشند.

 

 

ترجمه: مهسا سزاوار یگانه - کارشناس مهندسی پزشکی
واحد علمی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب

مجله پزشکی ماهان مدیکال


مقالات مرتبط:

پیشگیری از عفونت گوش بعد از شنا در استخر و استحمام

تخصص گوش و حلق و بینی به انگلیسی

 

سایر مقالات گروه - مقالات علمی,سایر مقالات گروه - اطلس و دانشنامه تجهیزات پزشکی,
برچسب ها: شنوایی گوش سمعک

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
درمان های خانگی میگرن

درمان های خانگی میگرن

Mr. Shafiee 1398/06/15 23:15:09 0
اثرات میگرن بر سلامتی

اثرات میگرن بر سلامتی

Mr. Shafiee 1398/06/14 15:19:44 0
14 راه تسکین میگرن

14 راه تسکین میگرن

Mr. Shafiee 1398/06/13 17:39:09 0
دلایل احساس سوزش در پاها

دلایل احساس سوزش در پاها

Mr. Shafiee 1398/06/10 00:47:04 0
ماری‌جوآنا دشمن رشد مغز

ماری‌جوآنا دشمن رشد مغز

Mr. Shafiee 1398/06/09 18:40:39 0

  فیلتر کردن