مشتریان گرامی، ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن بهار و آغاز سال نو ، از تاریخ 5 فروردین 1398 در خدمت شما خواهیم بود. همچنین کد تخفیف ۹۸۰۵ تا تاریخ ۱۶فروردین۱۳۹۸ تا ۲۰۰هزار تومان تخفیف، عیدی نوزوی ماهان مدیکال میباشد.

درمان خشکی واژن

نویسنده Mahan Medical 1396/06/14 18:03:01 0 نظر گروه : مقالات علمی,گروه : زنان و زایمان,
درمان خشکی واژن

در مقاله قبل با عنوان خشکی واژن با بیماری شایع خشکی واژن آشنا شده و به بررسی بیماری های مربوطه، عوامل زمینه ساز و روش تشخیص این بیماری پرداختیم. حال در این مقاله برآنیم تا شما را با چند روش جهت کنترل و درمان این عارضه آشنا سازیم.

در ادامه با مجله پزشکی ماهان مدیکال همراه باشید.

درمان خشکی واژن:

رایج ترین روش درمان خشکی واژن متاثر از کمبود استروژن، استرژن تراپی موضعی است. استروژن موضعی، جایگزینی است برای هورمون هایی که بدن شما دیگر قادر به ساخت آن ها نیست. این روش بدون بالا بردن سطح استروژن خون (برخلاف قرص های خوراکی استروژن) فقط بر روی علائم داخل واژن اثر می کند.

 

اغلب خانم ها یکی از 3 روش زیر را به کار می برند:

  • حلقه استروژن واژینال (استرینگ): بدین ترتیب که پزشک و یا خود بیمار یک حلقه نرم و انعطاف پذیر را در داخل واژن قرار می دهند و این حلقه یک جریان یکنواخت از استروژن را وارد بافت واژن می نماید. این حلقه ها هر 3 ماه یکبار تعویض می گردند.
  • قرص استروژن واژینال (واجیفم): بیمار با استفاده از یک اپلیکاتور یکبار مصرف روزانه 1 مرتبه در طی دو هفته اول درمان و پس از آن 2 مرتبه در هفته، قرص را در داخل واژن قرار می دهد.
  • کرم استروژن واژینال (استریس، پریمارین): کرم را نیز می بایست نیز توسط یک اپلیکاتور به درون واژن وارد کرد. مدت زمان مصرف کرم در 1-2 هفته اول درمان، 1 مرتبه در روز و پس از آن 1-3 مرتبه در هفته (طبق دستور پزشک) می باشد.

 

هر نوع داروی استروژنی می تواند عوارض جانبی زیادی از قبیل خونریزی واژینال و یا درد در ناحیه سینه را در پی داشته باشد. مصرف استروژن موضعی برای گروه های زیر ممنوع است:

  • مبتلایان به سرطان پستان، علی الخصوص بیمارانی که از داروهای بازدارنده آروماتاز استفاده می کنند.
  • افرادی که سابقه سرطان رحم دارند.
  • خانم هایی که خونریزی واژینال با منشاء نامشخص دارند.
  • بانوان باردار و یا شیرده.

با وجود اینکه مطالعات زیادی بر روی تاثیر استفاده طولانی مدت از استروژن های موضعی انجام نگرفته است، پزشکان معتقدند که انجام این کار بی خطر می باشد.

 

به منظور حفظ رطوبت واژن، مرطوب کننده های واژینال (ریپلنز) را که در همه داروخانه ها عرضه می شوند، امتحان کنید. بهتر است پیش از مقاربت، از مرطوب کننده های بر پایه آب استفاده کرده و اطمینان حاصل کنید که از آرامش کافی برخوردار بوده و از هرگونه استرس به دور می باشید.

و به عنوان نکته پایانی از مصرف هرگونه دوش واژینال، صابون های عطری و انواع لوسیون ها در اطراف ناحیه حساس واژن خودداری کنید چرا که این محصولات خشکی واژن را تشدید می کنند.

 

ترجمه: مهسا سزاوار یگانه - کارشناس مهندسی پزشکی
واحد علمی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب

مجله پزشکی ماهان مدیکال

 


مقالات مرتبط:

 خشکی واژن

تشخیص و درمان فیبروئید رحم - قسمت اول

تشخیص و درمان فیبروئید رحم - قسمت دوم

تشخیص و درمان فیبروئید رحم - قسمت سوم

هورمون درمانی برای بیماری های مزمن

 

سایر مقالات گروه - مقالات علمی,سایر مقالات گروه - زنان و زایمان,

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
بازی ها - 1 - آمیزش اجتماعی

بازی ها - 1 - آمیزش اجتماعی

Mahan Medical 1397/11/06 01:14:49 0
پرفروش ترین فشارسنج

پرفروش ترین فشارسنج

Mr. Shafiee 1397/07/15 21:47:55 0
قیمت فشارسنج

قیمت فشارسنج

Mahan Medical 1397/07/13 21:34:30 0
انواع جوراب واریس

انواع جوراب واریس

Mahan Medical 1397/07/03 12:20:36 0
عوارض جوراب واریس

عوارض جوراب واریس

Mr. Shafiee 1397/06/25 19:35:53 0

  فیلتر کردن