دوشنبه های طلایی ماهان مدیکال فروش فوق العاده محصولات تا 30% تخفیف

مشاهده محصولات فروش ویژه

دیسک کمر چیست

نویسنده Esmaeili 1398/03/08 12:07:05 0 نظر گروه : محصولات ماهان طب,گروه : ارتوپدی,گروه : ماهان بیوتی,

دیسک کمر چیست
تا به حال دقت کرده اید افرادی که دچاربیرون زدگی یا پارگی دیسک کمر می شوند وقتی در این خصوص از آنها سوال می شود گفته می شود دچار دیسک کمر شده اند. آیا این اصطلاح درست است یا خیر؟ در این مقاله به طور مختصر به توضیح این مساله پرداخته ایم و دیسک را به شما معرفی کرده ایم. مهره ها از جنس استخوان هستند و قابلیت خم شدن را ندارند یعنی انعطافی در خود ندارند. در بین مهره ها لایه هایی وجود دارد که می توانند آب را جذب و دفع کنند این لایه ها که در واقع همان دیسک هستند از دو بخش تشکیل شده اند، مایع ژلاتینی وسط همان هسته دیسک محسوب می شود و لایه ای که دور آن را گرفته از جنس فیبر است. ماده ژلاتینی یا همان هسته دیسک قابلیت انعطاف بین مهره ها را فراهم می کند. دیسک در هنگام فشار عمودی آب خود را از دست می دهد و در هنگام استراحت همان آب را به دست می آورد به همین علت است که قد افراد در هنگام صبح 1 الی 5/1 بلندتر می شود. این محیط ژله ای مانند یا همان دیسک از گردن تا بالای لگن بین مهره ها وجود دارد و هرچه به لگن نزدیک تر می شود قطر آنها بیشتر می شود علت آن هم اینست که در نقاط پایینی یا به اصطلاح پایین کمر کش و قوس و خم و راست شدن بیشتر است بنابراین دیسک این قسمت وظیفه بزرگتری را بر عهده دارد و به همین علت هم قطر دیسک ها بیشتر می شود. دیسک این قسمت پهن ترین، بزرگ ترین و پر آب ترین دیسک است. حالا که با دیسک آشنا شدید متوجه این مساله شدید که همه افراد دیسک دارند و اگر کسی از درد کمر ناشی از دیسک اعتراض دارد به علت وجود دیسک بین مهره هایش نیست بلکه به علت کارکرد نامناسب دیسک هاست.

 سوالی که مطرح است این است که علت درد ناشی از دیسک برای چیست؟
ممکن است به علت فشار بیش از اندازه یا انجام ورزش های نامنظم، بلند کردن اجسام سنگین به مرور زمان و یا حتی به طور ناگهانی به این لایه های فیبری که رشته ای هستند فشار وارد کنیم و آنها را پاره کنیم در نتیجه هسته دیسک از این لایه ها بیرون می زند و به سیستم عصبی یا همان سیاتیک فشار وارد می کند، در نهایت موجب درد در ناحیه کمر و بعد در ناحیه پا خواهد شد. در موارد خیلی شدید دیسک احتمال فلجی و از کار افتادن پا هم خواهد شد. پارگی دیسک در مواقعی با استراحت و مصرف دارو بهتر می شود و از میزان التهاب آن با استراحت کم خواهد شد اما در برخی از موارد دیسک کمر فقط با عمل جراحی بهبود پیدا خواهد کرد.
با ورزش های نرم مثل شنا کردن، دوچرخه سواری و دیگر ورزش ها که فیزیوتراپیست ها پیشنهاد می دهند می توان به تقویت اطراف ستون فقرات کمک کرد. معمولا در استراحت دیسک استراحت طولانی مدت پیشنهاد نمی شود و پزشک مربوط برای کاهش درد داروهای شل کننده عضلانی و ضد درد به همراه ویتامین های گروه B را تجویز می کند.

زهره اسماعیلی

کارشناس واحد علمی ماهان مدیکال

 

سایر مقالات گروه - محصولات ماهان طب,سایر مقالات گروه - ارتوپدی,سایر مقالات گروه - ماهان بیوتی,

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
درمان های خانگی میگرن

درمان های خانگی میگرن

Mr. Shafiee 1398/06/15 23:15:09 0
اثرات میگرن بر سلامتی

اثرات میگرن بر سلامتی

Mr. Shafiee 1398/06/14 15:19:44 0
14 راه تسکین میگرن

14 راه تسکین میگرن

Mr. Shafiee 1398/06/13 17:39:09 0
دلایل احساس سوزش در پاها

دلایل احساس سوزش در پاها

Mr. Shafiee 1398/06/10 00:47:04 0
ماری‌جوآنا دشمن رشد مغز

ماری‌جوآنا دشمن رشد مغز

Mr. Shafiee 1398/06/09 18:40:39 0

  فیلتر کردن