اختلال طیف اوتیسم

نویسنده Mahan Medical 1396/09/01 10:17:12 0 نظر گروه : مقالات علمی,گروه : مقالات تخصصی پزشکی,

اختلال طیف اوتیسم چیست؟

اختلال طیف اوتیسم (ASD) واژه ای است که برای توصیف مشکلات رفتاری و ارتباطی در اوتیسم مورد استفاده قرار می گیرد. ASD می تواند از حالت خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد.

علایم اوتیسم چیست؟

علامت ASD اغلب در کودکان کوچک تر ظاهر می شود. برخی از علایم و نشانه ها ابتدا بین سنین 12-6 ماهگی ظاهر می شوند. قابل توجه ترین علامت، رفتارهای غیرطبیعی و تاخیر در صحبت کردن است. برخی از علایم و نشانه های کلیدی این بیماری عبارت است از:

تاخیر در صحبت کردن یا ارتباط با دیگران

حرکات تکراری

تماس چشمی محدود یا عدم وجود تماس چشمی

مشارکت محدود احساسات و علایق با دیگران

ناراحتی بیش از اندازه در تغیر برنامه معمول

نارسایی در شروع و حفظ مکالمه

وابستگی شدید به اشیاء خاص

واکنش بیش از اندازه به صداها یا پیام های بینایی

فقدان علاقه در دوستی با دیگران

اشکال در بازی های تصویری

هیچ علت واحدی برای اختلال طیف اوتیسم شناخته نشده است. در صورتی که اعضای خانواده به این بیماری مبتلا باشند، ممکن است سایر افراد نیز در معرض خطر باشند. سن بالای پدر و مادر هنگام بچه دار شدن از دیگر عوامل خطر است. ابتلای مادر به دیابت، فشار خون بالا، چاقی، عفونت یا دریافت برخی داروها ( به عنوان مثال،والپروات ) یا تماس با آفت کش ها،خطر ابتلا به این بیماری را در کودک افزایش می دهد.

آیا واکسن ها می تواند سبب اختلال طیف اوتیسم شود؟

تحقیقات وسیعی نشان می دهد که واکسن ها بی خطر بوده و سب بروز این بیماری نمی شوند.

این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟

درمان خاصی برای اختلال طیف اوتیسم وجود ندارد. کودکان با اختلال طیف اوتیسم معمولا در طول زندگی شان علایم را دارند. یک درمان رایج، مداخله رفتاری زودهنگام شدید است. این می تواند در زمان تشخیص در کودکان کوچک شروع شود. یکی از روش هایی که خوب روی آن مطالعه شده است، رفتار درمانی تحلیلی است. نشان داده شده است که این درمان اگر برای مدت طولانی استفاده شود باعث بهبود توانایی ذهنی، زبانی و مهارت های اجتماعی می شود. داروها تنها باید برای درمان بیماری های همراه و رفتارهایی مورد استفاده برای درمان اختلال طیف اوتیسم دارای عوارض جانبی جدی هستند و بنابراین باید فقط بعد از سنجیدن خطرات و فواید احتمالی آنها مدنظر قرار گیرند. والدین ممکن است در مورد بسیاری از درمان های طب کمکی (Complementary) و طب جایگزین (Alternative) برای اختلال طیف اوتیسم، چیزهایی خوانده یا شنیده باشند، اما همه این درمان ها ایمن و موثر نیستند. ملاتونین به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته و برای درمان مشکلات خواب بی خطر است. ولی اثر بسیاری از درمان های دیگر برای کمک به تسکین علایم این بیماری هنوز به اثبات نرسیده است. در مورد استفاده از درمان های کمکی یا جایگزین باید با پزشک مشورت کرد.

Autism Spectrum Disorder.American Familly Physician December 15,2016:94:972. Novin Pezeshki 641/42

 

لیست مقالات مجله پزشکی ماهان مدیکال

مقالات گروه - مقالات علمی,مقالات گروه - مقالات تخصصی پزشکی,
برچسب ها: اوتیسم

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
پرفروش ترین فشارسنج

پرفروش ترین فشارسنج

Mr. Shafiee 1397/07/15 21:47:55 0
قیمت فشارسنج

قیمت فشارسنج

Mahan Medical 1397/07/13 21:34:30 0
انواع جوراب واریس

انواع جوراب واریس

Mahan Medical 1397/07/03 12:20:36 0

  فیلتر کردن