دوشنبه های طلایی ماهان مدیکال فروش فوق العاده دویست محصول تا 30% تخفیف

مشاهده محصولات فروش ویژه

مضرات دوش واژینال

نویسنده Mahan Medical 1396/06/20 10:23:27 0 نظر گروه : مقالات علمی,گروه : زنان و زایمان,
دوش واژینال

دوش واژینال به معنای شستشوی واژن توسط آب و یا ترکیبات دیگر به منظور پاکسازی و از بین بردن بوی نامطبوع واژن می باشد. غالبا، ترکیب استفاده شده بدین منظور، مخلوط سرکه با آب است اما برخی محصولات بسته بندی شده نیز وجود دارند که در ترکیبات آن ها جوش شیرین و یا ید به کار رفته است. تعداد بسیار کمی از این محصولات نیز حاوی مواد ضدعفونی کننده و خوشبوکننده می باشند.

از هر پنج نفر خانم در گروه سنی 15 تا 44 سال، یک نفر مرتبا از دوش واژینال استفاده می کند. این کار می تواند باعث بروز عوارضی جانبی از قبیل تشدید بوی نامطبوع وعفونت گردد.

 

چگونه دوش واژینال را انجام می دهند؟

برای انجام این کار، مخلوطی از آب با یکی از مواد مذکور را داخل یک بطری یا محفظه مناسب ریخته و آن را به داخل واژن پمپاژ و یا اسپری می کنند؛ سپس این محلول داخل واژن را شستشو می دهد.

 

دلایل عموم خانم ها برای استفاده از دوش واژینال:

  • رفع بوی بد
  • جلوگیری از بارداری
  • شستن خون باقی مانده از قاعدگی و یا مایع منی بعد از رابطه جنسی
  • جلوگیری از عفونت به دلیل مقاربت

اما دوش واژینال در حقیقت هیچ یک از این تاثیرات را ندارد.

 

آیا این کار خطرناک است؟

دانشکده زنان و زایمان دانشگاه ایالات متحده، انجام این کار را به بانوان پیشنهاد نمی کند. به طور طبیعی واژن هر فرد این قابلیت را دارد که PH مناسب را برای خود حفظ کند. همچنین در داخل واژن باکتری ها و فلور واژینالی وجود دارد که به برطرف شدن عفونت کمک کرده و از بروز ناراحتی های دیگر جلوگیری می کنند.

در صورتی که شما این باکتری های مفید را از بین برده و یا مقدار زیادی از آن ها را نابود کنید، باکتری های مضر سرتاسر واژن را فراگرفته و باعث بروز عفونت، ناراحتی و بیماری های جدی دیگری می گردند.

 

مضرات دوش واژینال:

انجام دوش واژینال سبب می شود که محیط طبیعی واژن دچار دگرگونی شود و رهایی یافتن از عوارض جانبی آن می تواند کاری به شدت دشوار باشد؛ این عوارض عبارتند از:

 

مشکلات بارداری:

زنانی که مرتبا از دوش واژینال استفاده می کنند به مراتب بیشتر از سایرین در خطر زایمان های زودرس، ناباروری و سایر مشکلات مرتبط با بارداری قرار می گیرند. استفاده از دوش واژینال می تواند منجر به بارداری اکتوپیک (خارج رحمی) و یا همچنین کاهش احتمال بارداری شود.

 

عفونت:

تعادل در میزان باکتری های مفید داخل واژن از تخمیر باکتری های مضر جلوگیری کرده و بر هم زدن این تعادل اجازه تخمیر را به این باکتری ها می دهد؛ این رویه می تواند منجر به یک عفونت باکتریایی بشود.

علاوه بر این، هر خانمی که از دوش واژینال استفاده می کند، 5 برابر بیشتر از خانم های دیگر در معرض واژینوز باکتریال قرار دارد.

برخی از بانوان با هدف رفع عفونت، دوش واژینال را به کار می گیرند؛ غافل از اینکه دوش واژینال علاوه بر اینکه عفونت را تشدید می نماید، می تواند عفونت را به سایر ارگان های دستگاه تناسلی نیز انتقال دهد.

 

بیماری التهابی لگن (PID):

بیماری التهابی لگن عبارتست از عفونتی که تمامی دستگاه تناسلی را در بر گرفته است. این عفونت اغلب در خلال روابط جنسی وارد بدن خانم ها می شود.

 

عفونت گردن رحم:

سرویسیت یا عفونت گردن رحم، یک نوع عفونت مشابه بیماری التهابی لگن، در گردن رحم است. این نوع عفونت نیز غالبا در حین مقاربت به بانوان انتقال می یابد اما باید توجه داشت که با انجام دوش واژینال، احتمال ابتلا به آن ها بالا می رود.

 

خشکی واژن:

که در مقالات قبلی با عناوین خشکی واژن و درمان خشکی واژن به تفصیل به این موضوع پرداخته شده است.

 

ترجمه: مهسا سزاوار یگانه - کارشناس مهندسی پزشکی
واحد علمی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب

مجله پزشکی ماهان مدیکال

 

مقالات مرتبط:

خشکی واژن

درمان خشکی واژن

سایر مقالات گروه - مقالات علمی,سایر مقالات گروه - زنان و زایمان,

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
درمان های خانگی میگرن

درمان های خانگی میگرن

Mr. Shafiee 1398/06/15 23:15:09 0
اثرات میگرن بر سلامتی

اثرات میگرن بر سلامتی

Mr. Shafiee 1398/06/14 15:19:44 0
14 راه تسکین میگرن

14 راه تسکین میگرن

Mr. Shafiee 1398/06/13 17:39:09 0
دلایل احساس سوزش در پاها

دلایل احساس سوزش در پاها

Mr. Shafiee 1398/06/10 00:47:04 0
ماری‌جوآنا دشمن رشد مغز

ماری‌جوآنا دشمن رشد مغز

Mr. Shafiee 1398/06/09 18:40:39 0

  فیلتر کردن