معرفی دستگاه فیزیوتراپی خانگی - با دردها خداحافظی کنید! مشاهده امکانات - خرید با کد تخفیف: A10 دریافت درب منزل
دوشنبه های طلایی ماهان مدیکال فروش فوق العاده دویست محصول تا 30% تخفیف

مشاهده محصولات فروش ویژه

همه چیز درباره رگ های واریسی و عنکبوتی-قسمت دوم

نویسنده Mahan Medical 1396/04/26 12:40:09 0 نظر گروه : مقالات علمی,
واریس

در قسمت اول این مقاله شما عزیزان با رگ‌های واریسی و عنکبوتی آشنا شده و روش‌های پیشگیری و تشخیص آن‌ها را آموختید، حال در این قسمت برآنیم که شما را با روش‌های درمانی این دو بیماری نیز آشنا کنیم.

پس در ادامه با ما همراه باشید...

 

روش‌های درمان رگ‌های عنکبوتی و واریسی:

 

1. پوشیدن جوراب های مخصوص واریس:

ساده ترین راه درمان رگ های واریسی و عنکبوتی، پوشیدن جوراب های ضد واریس است که با نام جوراب فشاری نیز شناخته می‌شوند، آن ها گردش خون را بهبود بخشیده و درد و ناراحتی در پاها را کاهش می‌دهند. شما می‌توانید این جوراب ها را در اندازه های زیر زانو، بالای زانو و انتهای کشاله ران، از فروشگاه های تجهیزات پزشکی و یا برخی از داروخانه ها تهیه نمایید.

 

2.  ایجاد تغییر در سبک زندگی:

کاهش وزن و پیاده روی منظم می‌تواند علائم واریس و رگ های عنکبوتی را کاهش دهد. اگر مشکل تورم دارید، مصرف نمک را کاهش دهید تا از تجمع آب در بافت ها جلوگیری کنید. هرزمان که مقدور بود پاهایتان را توسط یک بالش روی سطحی بالاتر از بدن قراردهید تا استراحت کنند.

 

3. اسکلروتراپی (ترمیم عروق):

اگر درمان های خانگی ثمربخش نبودند، جهت محو کردن رگ های واریسی و عنکبوتی درمان های پزشکی نیز وجود دارد. اسکلروتراپی 80درصد از رگ های مورد درمان قرار گرفته را از بین می‌برد. یک پزشک دارو را دقیقا داخل ورید ناهنجار تزریق می‌کند. آن رگ خونی تخریب شده، از بین رفته و سرانجام ناپدید می‌شود.. این پروسه نیازمند دانش و توانایی بالاست. پیش از شروع این کار، به منظور پیشگیری از عوارض جانبی مانند رنگ رفتگی یا تشکیل رگ های خونی کوچک، باید یک بررسی کلی صورت پذیرد. درصورتی که تزریق این دارو سهوا از رگ خارج شده و وارد بافت شود، می‌تواند خطرات بسیار زیادی برای بافت های اطراف رگ داشته باشد.

رگ های عنکبوتی، در مدت 3 تا 6 هفته بعد از اسکلروتراپی از بین می‌روند؛ اما برای رگ های واریسی، این زمان ممکن است 3 تا 4 ماه به طول بیانجامد. پس از ازبین رفتن، این رگ ها دیگر پدیدار نمی‌شوند؛ اما ممکن است شما در آینده با رگ های عنکبوتی شکل جدیدی مانند قبل مواجه شوید.

 

4. لیزر و نور درمانی:

لیزر درمانی و intense light pulse (ILP)، رگ های عنکبوتی و واریسی کوچک را به وسیله گرما از بین می‌برند. گرما باعث تشکیل بافت همبندی می‌شود که نهایتا رگ های واریسی و عنکبوتی را می‌بندد. از نظر برخی بیماران، این روش خوشایند تر از تزریق است. عوارض جانبی ممکن است ناراحتی های کمتری را دربرگیرند.

لیزر تراپی بسیار آهسته تر از اسکلروتراپی عمل می‌کند. معمولا جهت نتیجه گرفتن، بیشتر از یک فصل زمان لازم بوده و برای از بین رفتن کامل رگ ها زمانی در حدود یک یا دو سال لازم است.

 

5. جراحی رگ:

برای آن دسته از رگ های واریسی که به اسکلروتراپی و لیزرتراپی پاسخ نمیدهند، جراحی یک انتخاب دیگر است. این پروسه به صورت بستن و برداشتن رگ است (یعنی رگ واریسی شده را مسدود نموده و از محل خارج میکنند). این عمل را می‌توان با بی حسی موضعی و یا بیهوشی کامل انجام داد. اگر رگ نزدیک به سطح پوست باشد، می‌توان آن را با یک تزریق کوچک، بدون نیاز به جراحی و بخیه از بین برد.

در اغلب موارد، بستن و خارج کردن رگ موفقیت آمیز است. این پروسه نیازی به بستری شدن در بیمارستان نداشته و اغلب بیماران می‌توانند از چند روز بعد به کار خود بازگردند. باید توجه داشت که اگر این عمل با هدف زیبایی انجام می‌شود، بیمه هزینه آن را پوشش نخواهد داد. به علاوه، امروزه کمتر از روش های تهاجمی جهت از بین بردن رگ های واریسی استفاده می‌شود.

 

6. لیزر اندوونوس:

لیزر اندوونوس یک راه حل جدید جهت درمان رگ هایی است که قبلا فقط با جراحی قابل درمان بودند. یک فیبر لیزری کوچک را به درون رگ وارد کرده، فشار در رگ قرار می‌گیرد و لیزر پالس هایی را به رگ وارد می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که این روش تا 98درصد اوقات موثر است. همچنین بیماران درد کمتر و بهبودی سریع تری را نسبت به جراحی بستن و برداشتن رگ گزارش کرده اند.

 

7. برداشتن رگ به وسیله امواج رادیویی:

این روش راه حل دیگری برای رگ های واریسی بزرگ است. اساس کار شبیه به لیزر اندوونوس است. یک کاتتر، انرژی رادیوفرکانسی (به جای پالس های لیزری) را مستقیم  وارد دیواره رگ می‌کند، که این کار باعث می‌شود دیواره رگ داغ شده و فروبریزد. پس از حدود 1سال، آن رگ به طور کامل ناپدید می‌شود. نتایج حاصله از این روش نظیر جراحی است اما خطر و درد آن کمتر است.

 

ترجمه: مهسا سزاوار یگانه - کارشناس مهندسی پزشکی
واحد علمی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب

مجله پزشکی ماهان مدیکال

 

سایر مقالات گروه - مقالات علمی,
مقالات مرتبط
واریس واژینال

واریس واژینال

1398/05/27 17:24:26

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
کبودی دور چشم

کبودی دور چشم

Esmaeili 1398/03/20 16:55:23 0
سرطان چیست

سرطان چیست

Esmaeili 1398/03/19 14:46:24 0
پولیپ رحم چیست

پولیپ رحم چیست

Esmaeili 1398/03/11 13:58:20 0
دیسک کمر چیست

دیسک کمر چیست

Esmaeili 1398/03/08 12:07:05 0
برس ریمل

برس ریمل

Esmaeili 1398/03/05 14:43:52 0
آبرسانی پوست به روش خانگی

آبرسانی پوست به روش خانگی

Esmaeili 1398/03/04 13:55:45 0

  فیلتر کردن