دسترسی سریع به برخی از گروه های پر بازدید

‎‏آرایشی و بهداشتی   ‎‏گن بعد از جراحی   ‎‏جوراب واریس   زانوبند‎‏   ‎‏کمربند طبی   گن   دستگاه فشار خون   ‎‏محلول ضدعفونی کننده   کرم سیکالفیت‎‏

سبوم چیست؟

نویسنده Mahan Medical 1401/02/31 14:00:02 0 نظر گروه : مقالات علمی,گروه : پوست و مو,گروه : زیبایی,گروه : سلامت عمومی,

سبوم یک ماده روغنی است که در غدد چربی تولید می شود. این ماده با مولکول های چربی به نام لیپید مخلوط می شود تا یک پوشش محافظ روی سطح پوست ایجاد کند. و این لیپیدها به آبرسانی پوست و محافظت از آن در برابر عوامل بیماری زا بالقوه مضر مانند باکتری ها و قارچ ها کمک می کنند. و در این مقاله به بررسی نحوه تولید سبوم می پردازیم و اگر پوست بیش از حد یا خیلی کم داشته باشد چه باید کرد.


جهت مشاهده و خرید انواع ترازو دیجیتال به فروشگاه تجهیزات پزشکی ماهان مدیکال مراجعه بفرمایید.


سبوم چیست؟

سبوم یک ماده چسبنده و روغنی است که توسط غدد چربی تولید می شود که در لایه های میانی پوست، نزدیک فولیکول های مو قرار دارند. و سبوم به رطوبت رسانی و محافظت از پوست کمک می کند. و حاوی چندین نوع مولکول چربی یا لیپید است. سبوم انسان از 57.5٪ تری گلیسیریدها و اسیدهای چرب منبع مطمئن، 26٪ استرهای موم و 12٪ اسکوالن، یک لیپید تشکیل شده است.

سبوم چگونه تولید می شود؟

صورت، پوست سر و قفسه سینه دارای بالاترین غلظت غدد چربی هستند، هر ناحیه از پوست ممکن است تا 900 منبع مطمئن از این غدد در هر سانتی متر مربع داشته باشد. و غدد چربی از طریق ترشح هولوکرین، فرآیندی از مرگ برنامه ریزی شده سلولی، سبوم تولید می کنند. سلول های تخصصی به نام سبوسیت ها حل شده و سبوم را در غدد سباسه آزاد می کنند. و سبوم از طریق مجرای فولیکولی که غده چربی را به فولیکول مو متصل می کند، حرکت می کند. موهای در حال رشد سبوم را به سمت بالا و روی سطح پوست می کشد. و تولید سبوم در پاسخ به تغییر سطح هورمون ها در نوسان است. هورمون های جنسی که به طور سنتی مردانه شناخته می شوند، به ویژه تستوسترون، نقش زیادی در تنظیم فعالیت غدد سباسه ایفا می کنند. و تولید سبوم اندکی پس از تولد به اوج خود می رسد و در هفته اول زندگی کاهش می یابد. در دوران بلوغ، تستوسترون به بدن سرازیر می شود و باعث افزایش تولید سبوم می شود. سطح تستوسترون و سبوم به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد.

عملکرد سبوم چگونه است؟

سبوم 90٪ منابع قابل اعتماد لیپیدها، مولکول های چربی را در سطح پوست ایجاد می کند. و این لیپیدها رطوبت را قفل می کنند و از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش و سایر عوامل مضر محافظت می کنند. و سبوم همچنین آنتی اکسیدان های محلول در چربی منبع قابل اعتماد مانند ویتامین ای، را به سطح پوست منتقل می کند. این عمل ممکن است به جلوگیری از آسیب اکسیداتیو پوست کمک کند. و در همین حال، اسید ساپینیک و سایر اسیدهای چرب موجود در سبوم به مبارزه با باکتری استافیلوکوکوس اورئوس با منبع مطمئن کمک می کند، که می تواند باعث عفونت استاف و درماتیت آتوپیک منبع مطمئن شود. و بسیاری از اجزای سبوم، از جمله اسیدهای چرب و اسکوالن، دارای خواص ضدالتهابی هستند.


جهت مشاهده قیمت و خرید انواع جوراب واریس به وبسایت ماهان مدیکال مراجعه بفرمایید.


فواید سلامتی سبوم چه مواردی هستند؟

اجزای سبوم از چندین راه، فراتر از مبارزه با التهاب، از سلامت پوست حمایت می کنند:

  • آبرسانی: سبوم به حفظ رطوبت داخل پوست کمک می کند که باعث هیدراتاسیون و انعطاف پذیری پوست می شود.
  • انتقال آنتی اکسیدان: سبوم آنتی اکسیدان های محلول در چربی را به سطح پوست منتقل می کند. آنتی اکسیدان ها ترکیبات طبیعی هستند که در برابر اثرات مخرب رادیکال های آزاد محافظت می کنند.
  • محافظت در برابر میکروب ها: سبوم کمی اسیدی است و پی اچ، آن بین 4.5 تا 6.0 منبع معتبر است. در نتیجه به جلوگیری از نفوذ پاتوژن های مضر مانند باکتری ها و ویروس ها به پوست کمک می کند.

تولید بیش از حد سبوم چگونه اتفاق می افتد؟

تولید سبوم در پاسخ به نوسانات هورمونی مرتبط با سن، برخی داروها و عوامل سبک زندگی متفاوت است. و تولید بیش از حد سبوم می تواند منجر به چربی پوست شود. افرادی که پوست چرب دارند ممکن است متوجه شوند که منافذ پوستشان بزرگتر به نظر می رسد و پوستشان چرب یا براق به نظر می رسد. و سبوم اضافی همراه با سلول های مرده پوست می تواند یک پلاک در داخل منافذ ایجاد کند و منجر به ایجاد جوش های سرسیاه و سرسیاه شود. این پلاگین همچنین باکتری ها را در منافذ به دام می اندازد که می تواند منجر به التهاب شود. و در نهایت، منافذ مسدود شده پاره می‌شود، باکتری‌ها، سبوم و سلول‌های مرده پوست به بافت مجاور می‌ریزند و ضایعات آکنه‌ای ایجاد می‌کنند که ممکن است دردناک باشند. و مردم اغلب می توانند با استفاده از یک روال مراقبت از پوست ملایم اما موثر که شامل محصولاتی است که شامل موارد زیر است، پوست چرب را کنترل کنند:

  •     بتا هیدروکسی اسید
  •     بنزوئیل پراکسید
  •     اسید گلیکولیک
  •     اسید سالیسیلیک

منبع : Medicalnewstoday.com

ترجمه : تحریریه مجله پزشکی ماهان مدیکال


جهت مشاهده قیمت و خرید انواع دستگاه فشار خون به وبسایت ماهان مدیکال مراجعه بفرمایید.


همچنین:


ماهان مدیکال مرجعی مطمئن جهت تهیه انواع گن در برند های معتبر


 
سایر مقالات گروه - مقالات علمی,سایر مقالات گروه - پوست و مو,سایر مقالات گروه - زیبایی,سایر مقالات گروه - سلامت عمومی,

ارسال یک نظر

جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
آشنایی با نرم افزار Zebra Medical Vision

آشنایی با نرم افزار Zebra Medical Vision

Mahan Medical 1402/12/20 08:00:02 0
پربازدیدترین مقالات
جفت قدامی چیست؟

جفت قدامی چیست؟

Mahan Medical 1401/06/19 02:09:01 6
رنگ ادرار قهوه ای نشانه چیست

رنگ ادرار قهوه ای نشانه چیست

Mahan Medical 1399/08/09 23:39:25 6
حساسیت به توت فرنگی

حساسیت به توت فرنگی

Mahan Medical 1401/05/12 02:01:01 1
پرش لب چیست؟

پرش لب چیست؟

Mahan Medical 1401/12/26 14:00:01 1
12 دلیل  ریزش موی بدن

12 دلیل ریزش موی بدن

Mahan Medical 1400/04/10 12:05:26 0
علت سرفه‌ های مداوم چیست؟

علت سرفه‌ های مداوم چیست؟

Mahan Medical 1400/01/24 11:48:29 3

  فیلتر کردن