دسترسی سریع به برخی از گروه های پر بازدید

‎‏آرایشی و بهداشتی   ‎‏گن بعد از جراحی   ‎‏جوراب واریس   زانوبند‎‏   ‎‏کمربند طبی   گن   دستگاه فشار خون   ‎‏محلول ضدعفونی کننده   کرم سیکالفیت‎‏

روغن هیدروژنه چیست؟

نویسنده Mahan Medical 1401/11/04 22:56:01 0 نظر گروه : مقالات علمی,گروه : دستگاه گوارش,گروه : تغذیه,گروه : سلامت عمومی,

روغن هیدروژنه به دو صورت وجود دارد: نیمه یا کامل هیدروژنه. یکی از کاربردهای روغن هیدروژنه حفظ ماندگاری مواد غذایی است. روغن نیمه هیدروژنه حاوی چربی ترانس است که می تواند کلسترول را افزایش داده و منجر به عوارض سلامتی شود. در سال 2015، منبع مورد اعتماد سازمان غذا و دارو گفت که روغن نیمه هیدروژنه ایمن نیست و حذف آن از غذا می تواند از هزاران حمله قلبی در سال جلوگیری کند. مقاله زیر به این موضوع می پردازد که روغن هیدروژنه چیست، انواع آن، چرا چربی ترانس مصنوعی مضر است و چرا تولیدکنندگان مواد غذایی از روغن هیدروژنه در غذاها استفاده می کنند.

روغن هیدروژنه چیست؟

روغن هیدروژنه نوعی چربی است که تولیدکنندگان مواد غذایی از آن برای تازه تر نگه داشتن غذاها برای مدت طولانی تری استفاده می کنند. هیدروژناسیون فرآیندی است که در آن تولید کنندگان هیدروژن را به یک چربی مایع مانند روغن گیاهی اضافه می کنند تا آن را به یک چربی جامد در دمای اتاق تبدیل کنند. دو نوع روغن هیدروژنه وجود دارد: نیمه هیدروژنه و کاملا هیدروژنه.

روغن نیمه هیدروژنه

در گذشته، تولیدکنندگان روغن‌های هیدروژنه شده را به غذاهای فرآوری شده اضافه می‌کردند. طبق گفته ، غذاهایی که قبلاً حاوی مقادیر زیادی چربی ترانس مصنوعی بودند عبارتند از:

  • اکثر محصولات پخته شده
  • چوب مارگارین
  • فراستینگ
  • خامه های قهوه
  • هله هوله

در سال 2015، منبع معتبر اعلام کرد که چربی ترانس "به طور کلی ایمن شناخته نمی شود" و باید تا سال 2018 حذف شود. با این حال، چربی ترانس ممکن است همچنان در برخی غذاها وجود داشته باشد. با توجه به منبع مورد اعتماد انجمن قلب آمریکا، چربی ترانس به طور طبیعی در حیوانات خاصی مانند گاوها وجود دارد.

روغن کاملا هیدروژنه

روغن کاملاً هیدروژنه شده همچنین از فرآیندی برای گرفتن روغن مایع و تبدیل آن به جامد در دمای اتاق استفاده می کند. همانطور که از نام آن پیداست، روغن کاملاً یا تقریباً کاملاً هیدروژنه شده است که باعث کاهش میزان چربی ترانس در محصول نهایی می شود. برخلاف روغن‌های نیمه هیدروژنه، منبع معتبر همچنان به محصولات اجازه می‌دهد تا از سال 2018 از روغن کاملاً هیدروژنه استفاده کنند. در سال 2020، گواهینامه ای منتشر کرد که بیان می کند روغن کلزا کاملاً هیدروژنه برای استفاده کم در محصولات غذایی ایمن است. اگرچه روغن‌های هیدروژنه ممکن است بی‌خطر باشند، اما به این معنا نیست که لزوماً مصرف آن‌ها برای فرد مفید است. محصولات حاوی آنها اغلب با شکر و نمک اضافه شده فرآوری می شوند. فرد همچنان باید از غذاهایی که از روغن های هیدروژنه استفاده می کنند اجتناب کند و به جای آن از میوه های تازه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین های بدون چربی استفاده کند.

استفاده از روغن هیدروژنه

تولید کنندگان مواد غذایی از روغن هیدروژنه به عنوان نگهدارنده استفاده می کنند. آنها همچنین از آن برای افزایش طعم و بافت استفاده می کنند. بر اساس منبع ، تولیدکنندگان مواد غذایی به دلایل مختلفی روغن های هیدروژنه را به غذاها اضافه می کنند، از جمله:

  • کاهش هزینه ها
  • نگهداری غذاها
  • تقویت بافت
  • افزایش طعم

به جای استفاده از روغن های چربی ترانس یا روغن های نیمه هیدروژنه، تولید کنندگان از ترکیبی از روغن های مختلف برای بهبود طعم و بافت استفاده می کنند.

عوارض جانبی روغن هیدروژنه

روغن هیدروژنه، به ویژه روغن نیمه هیدروژنه، تعدادی عوارض جانبی بالقوه دارد که می تواند بر سلامت فرد تأثیر منفی بگذارد. بر اساس منبع معتبر، چربی ترانس می تواند کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کمافراد را افزایش دهد. این همچنین به عنوان "کلسترول بد" شناخته می شود. سطوح بالاتر کلسترول خطر ابتلا به بیماری قلبی را در فرد افزایش می دهد، که علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است. منبع معتبر اضافه می کند که چربی ترانس همچنین می تواند سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا را کاهش دهد. این به عنوان کلسترول خوب شناخته می شود. افزایش کلسترول و کاهش کلسترول می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 را افزایش دهد. یک مطالعه قدیمی روی بیش از 400 زن نشان داد که مصرف چربی ترانس خطر ابتلا به مقاومت به انسولین را افزایش می دهد.

منبع : Medicalnewstoday.com
ترجمه : تحریریه ماهان مدیکال

 

سایر مقالات گروه - مقالات علمی,سایر مقالات گروه - دستگاه گوارش,سایر مقالات گروه - تغذیه,سایر مقالات گروه - سلامت عمومی,

ارسال یک نظر

جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
ام پروتئین ( M-Protein ) چیست؟

ام پروتئین ( M-Protein ) چیست؟

Mahan Medical 1402/09/23 18:09:40 0
میکروگلوبولین بتا 2 (B2M)

میکروگلوبولین بتا 2 (B2M)

Mahan Medical 1402/09/23 17:47:19 0
پربازدیدترین مقالات
رنگ ادرار قهوه ای نشانه چیست

رنگ ادرار قهوه ای نشانه چیست

Mahan Medical 1399/08/09 23:39:25 6
جفت قدامی چیست؟

جفت قدامی چیست؟

Mahan Medical 1401/06/19 02:09:01 6
حساسیت به توت فرنگی

حساسیت به توت فرنگی

Mahan Medical 1401/05/12 02:01:01 1
12 دلیل  ریزش موی بدن

12 دلیل ریزش موی بدن

Mahan Medical 1400/04/10 12:05:26 0
پرش لب چیست؟

پرش لب چیست؟

Mahan Medical 1401/12/26 14:00:01 1
علت سرفه‌ های مداوم چیست؟

علت سرفه‌ های مداوم چیست؟

Mahan Medical 1400/01/24 11:48:29 3

  فیلتر کردن