فروش ویژه پایان فصل ماهان مدیکال از 21 الی 31 خرداد ماه تا 30% تخفیف *** تا 7 تیر ماه تمدید شد***

مشاهده محصولات فروش ویژه

چگونه می توان خجالت کودکان را برطرف کرد؟

نویسنده Mahan Medical 1396/06/27 16:27:24 0 نظر گروه : مقالات علمی,
رفع خجالت

بر طبق آمارها، 20-48 درصد افراد، خجالتی هستند؛ این آمار دربرگیرنده رقم کمی نیست، بنابراین احتمال اینکه شما نیز والدین یک فرزند خجالتی باشید، کم نیست. در مقاله پیشین درمورد کودکان خجالتی مختصر توضیحاتی داده و شما را با عوامل پیدایش این خصوصیت آشنا نمودیم، در ادامه در این مقاله با شماییم تا راهکارهایی را جهت کمک به فرزندان دلبندتان به منظور غلبه بر خجالت، پیشنهاد کنیم.

با مجله پزشکی ماهان مدیکال همراه باشید.

 

  1. تدبیری برای ورود فرزندتان به جمع ترتیب دهید.

به فرزند خود کمک کنید که وارد یک جمع شده و به صحبت های آن ها گوش فرا دهد، بدین ترتیب کم کم به هریک از افراد آن جمع نوعی شناخت یا عادت پیدا میکند. به او آموزش دهید که چطور در میان صحبت های دیگران فرصتی برای بیان نظر خود یافته و بدین ترتیب وارد بحث بشود. برای این منظور، جملاتی را به او پیشنهاد کنید، جملاتی مانند : "من هم هواپیما ها را دوست دارم."

 

  1. به او اعتماد به نفس بدهید.

به فرزند خجالتی خود اوقاتی را یادآوری کنید که در شرایط و موقعیت های جدید و ناآشنا بوده اما به خوبی از پس آن ها برآمده است. به عنوان مثال، هنگام رفتن به یک جشن تولد، خاطره مهمانی قبل را برای او تعریف کنید که در آن جا چه اوقات خوشی را سپری کرده است.

 

  1. روی مهارت های اجتماعی کودک خود کار کنید.

شما باید به فرزند خود این فرصت را بدهید که روی مهارت های اجتماعی خود کار کند. مثلا در هنگام خرید از او بخواهید که مبلغ را پرداخت کند و یا در رستوران غذای خود را سفارش دهد. از کودکان هم سن و سال او دعوت کنید تا به خانه شما بیاید و با فرزندتان بازی کند، بدین ترتیب مهارت تعامل با دیگری را به او آموزش خواهید داد.

 

  1. عمل و عکس العمل!

پس از برداشتن هرگام، هرچند کوچک، او را تشویق کرده و از او قدردانی کنید. این گام می تواند حتی یک سلام کردن و یا دست تکان دادن برای دیگری باشد. همچنین چنانچه او به یکباره در مقابل یک فرد رفتاری خجالت آمیز از خود نشان داد، در رابطه با این اتفاق با او صحبت کنید؛ سپس درمورد کارهایی که می تواند دفعه بعد انجام دهد با او به گفتگو بنشینید.

 

  1. با او همدلی کنید.

به فرزند دلبندتان بگویید که شما احساس او را درک می کنید و همچنین بگویید که این حس گاهی اوقات به شما هم دست می دهد. برای کودک خود خاطرات زمان هایی که بر خجالت خود غلبه کرده اید را بازگو نمایید.

 

  1. رفتارهای صحیح را برای فرزند خجالتی خود شبیه سازی کنید.

اگر شما در منزل به فرزند خود آموزش دهید که چطور با دیگران سلام و احوال پرسی کرده، صحبت کند و دوستانه برخورد نماید، او بسیار راحت تر این کارها را انجام خواهد داد.

 

در کنار تمامی موارد ذکر شده، مهم ترین نکته ای که باید بدانید این است که به او نشان دهید که با تمام خجالتی بودنش همچنان از طرف شما مورد پذیرش بوده و شما دوستش می دارید، به او بفهمانید که هیچ ایرادی بر افراد خجالتی وارد نیست.

 

ترجمه: مهسا سزاوار یگانه - کارشناس مهندسی پزشکی
واحد علمی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب

مجله پزشکی ماهان مدیکال

سایر مقالات گروه - مقالات علمی,

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
کبودی دور چشم

کبودی دور چشم

Esmaeili 1398/03/20 16:55:23 0
سرطان چیست

سرطان چیست

Esmaeili 1398/03/19 14:46:24 0
پولیپ رحم چیست

پولیپ رحم چیست

Esmaeili 1398/03/11 13:58:20 0
دیسک کمر چیست

دیسک کمر چیست

Esmaeili 1398/03/08 12:07:05 0
برس ریمل

برس ریمل

Esmaeili 1398/03/05 14:43:52 0
آبرسانی پوست به روش خانگی

آبرسانی پوست به روش خانگی

Esmaeili 1398/03/04 13:55:45 0

  فیلتر کردن