خجالت در کودکان

نویسنده Mahan Medical 1396/06/26 15:52:47 0 نظر گروه : مقالات علمی,
کودک خجالتی

همه کودکان برخی اوقات دچار خجالت می شوند، اما کودکانی وجود دارند که خجالتی هستند. آیا میخواهید به سادگی از کنار خجالتی بودن فرزند خود بگذرید یا اینکه تصمیم دارید او را از لاک خود بیرون بیاورید؟

به گفته دکتر کریستفر کرنی، دکترای روانشناسی و استاد دانشگاه لاس وگاس، والدین می توانند هر دوی این کارها را انجام دهند.

در ادامه با مجله پزشکی ماهان مدیکال همراه باشید.

دکتر کرنی می گوید: «ممکن است که یک کودک خجالتی نتواند تبدیل به انسان به شدت اجتماعی شود، اما شما می توانید به او بیاموزید که چگونه در فعالیت های اجتماعی شرکت کرده و برای خود روابطی را شکل دهد.»

 

چه میزان از خجالتی بودن نگران کننده است؟

به طور کلی، ایرادی بر کودکان خجالتی وارد نیست، چه بسا که کودکان خجالتی اغلب شنونده های بهتری بوده و در مدرسه کمتر دچار مشکل می شوند.

خجالت کشیدن زمانی تبدیل به یک مشکل می شود که فرد توانایی انجام کارهای ساده مورد انتظار را نداشته باشد و یا اینکه باعث شود کودک ناراحت و غمگین باشد. در صورتی که فرزند شما یکی از مشکلات زیر را دارد، لازم است که شما به یک روانشناس یا مشاور مراجعه کنید:

  • عدم تمایل به رفتن به مدرسه
  • ناتوانی در دوستیابی
  • شرکت در جشن تولدها و یا باشگاه های ورزشی به سختی و با ترشرویی
  • مضطرب بودن و ناراحتی از خجالتی بودن خود

 

چه چیز باعث خجالتی شدن می شود؟

خجالتی بودن یک خصوصیت معمولی و رایج است. تخمین زده شده است که 20-48 درصد مردم دارای خصیصه خجالت در شخصیت خود هستند.

اغلب افراد خجالتی، کسانی هستند که با این خصوصیت متولد شده اند، به عبارت دیگر می توان گفت که خجالتی بودن از خصوصیات ذاتی آن هاست؛ اما به هر حال عوامل خارجی نیز می توانند نقش موثری در رابطه با این موضوع داشته و آن ر ا تشدید کنند.

اگر خجالتی بودن به یک باره به سراغ فرزند شما آمده و به طور ناگهانی او را از یک کودک اجتماعی به کودکی خجالتی تبدیل کرده است، لازم است که شما هرچه زودتر علت این امر یا یافته و به دلبند خود کمک کنید تا این مشکل را پشت سر بگذارد.

 

پذیرفتن شخصیت خجالتی

کودکان خجالتی معمولا دارای ویژگی های مشترکی هستند.

دکتر برناردو کاردوچی مدیر انستیتو تحقیق و بررسی خجالت دانشگاه جنوب شرقی ایندیانا، می گوید: «هنگامی که متوجه این رفتارهای طبیعی در فرزندتان می شوید، می توانید به جای مقابله کردن با آن ها، روی این رفتارها کار کنید.»

کودکان خجالتی اغلب مستقل، متفکر و بسیار عاطفی می باشند، اما معمولا تمایلی به امتحان کردن چیزهای جدید ندارند. آن ها به اصطلاح دیرجوش بوده و دیرتر با افراد دیگر گرم می گیرند و زمان بیشتری طول می کشد تا خود را با شرایط تازه وفق دهند. آن ها دوست دارند که اجتماعی شوند اما به افراد دیگر نزدیک نمی شوند، چرا که یا از این کار می ترسند و یا نمی دانند که چطور باید این کار را انجام داد.

 

دکتر کاردوچی می گوید: «نکته مهم این است که باید اجازه دهید آن ها با سرعت مخصوص به خود، خودشان را با شرایط جدید وفق دهند، نه با سرعتی که شما میخواهید.»

 

در ادامه با راه های کمک به فرزندان خجالتی با شما خواهیم بود...

 

ترجمه: مهسا سزاوار یگانه - کارشناس مهندسی پزشکی
واحد علمی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب

مجله پزشکی ماهان مدیکال

مقالات گروه - مقالات علمی,

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
پرفروش ترین فشارسنج

پرفروش ترین فشارسنج

Mr. Shafiee 1397/07/15 21:47:55 0
قیمت فشارسنج

قیمت فشارسنج

Mahan Medical 1397/07/13 21:34:30 0
انواع جوراب واریس

انواع جوراب واریس

Mahan Medical 1397/07/03 12:20:36 0

  فیلتر کردن