دسترسی سریع به برخی از گروه های پر بازدید

‎‏آرایشی و بهداشتی   ‎‏گن بعد از جراحی   ‎‏جوراب واریس   زانوبند‎‏   ‎‏کمربند طبی   گن   دستگاه فشار خون   ‎‏محلول ضدعفونی کننده   کرم سیکالفیت‎‏

چرا سرطان سینه در سینه چپ شایع تر است؟

نویسنده Mahan Medical 1402/06/27 08:00:01 0 نظر گروه : داخلی,

محققان هنوز در حال بررسی این موضوع هستند که چرا سرطان سینه ممکن است کمی بیشتر در پستان چپ شایع باشد. تئوری ای وجود دارد که افراد راست دست بهتر می توانند توده های سینه چپ خود را تشخیص دهند.

اگر شما هم تشخیص سرطان سینه در سینه چپ خود را دریافت کرده اید، تنها نیستید. به نظر می رسد سرطان سینه بیشتر در سینه چپ افراد نسبت به سینه راست رخ می دهد، اما کارشناسان هنوز در تلاش هستند تا دلیل این پدیده را کشف کنند.

این مقاله به بررسی نظریه‌های فعلی می‌پردازد، که در آن احتمال بروز سرطان در پستان شما بیشتر است و اینکه آیا سرطان در پستان چپ شما تهاجمی‌تر از سرطان پستان راست شما است یا خیر.

چرا محققان معتقدند سینه چپ بیشتر مستعد ابتلا به سرطان است؟

محققان مطمئن نیستند که چرا به نظر می رسد سرطان سینه بیشتر در سینه چپ شما رخ می دهد. چندین تئوری اثبات نشده در طول سال ها ظاهر شده اند که در زیر به بررسی آنها می پردازیم.

افراد راست دست بهتر می توانند توده های سینه چپ خود را تشخیص دهند

در کشورهای غربی، تقریباً 85 تا 90 درصد مردم راست دست هستند. محققان فکر می کنند که افراد راست دست ممکن است توانایی بهتری در تشخیص توده های سینه در سینه چپ خود با دست غالب خود داشته باشند. و از آنجایی که بیشتر مردم راست دست هستند، این ممکن است دلیل تشخیص بیشتر سرطان پستان سمت چپ باشد.


ماهان مدیکال تخصصی ترین مرکز مشاوره و فروش جوراب واریس و انواع گن طبی


شیردهی ناقص

یکی دیگر از نظریه های راست دست بر تغذیه ناقص با شیر مادر متمرکز است. مادران شیرده ممکن است متوجه شوند که نگه داشتن نوزاد در بازوی غالب خود آسان تر است و در نتیجه پستان چپ آنها کمتر از سینه راست تخلیه می شود. این ممکن است اثر محافظتی تغذیه با شیر مادر را در سینه چپ آنها کاهش دهد. اما باز هم هیچ مطالعه ای این نظریه را تایید نمی کند.

سایز بزرگتر سینه چپ

سینه ها متقارن نیستند و سینه چپ فرد اغلب کمی بزرگتر از سینه راست است. اما داشتن بافت غده ای بیشتر (بخشی از پستان که شیر می سازد)، یا ناحیه بیشتری برای ایجاد سرطان، به این معنی نیست که سرطان در آنجا بیشتر ایجاد می شود.

در حالی که چاقی و سینه متراکم ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد، در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که اندازه سینه شما را با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط کند. در واقع، این مطالعه در سال 2019 تا حد زیادی هر گونه ارتباط بین اندازه سرطان سینه و خطر ابتلا به سرطان سینه را رد می کند.

احتمال ابتلا به سرطان در کدام ربع پستان بیشتر است؟

یک بررسی در سال 2020 اعلام میکند که بیش از 2.4 میلیون نفر که بین سال‌های 2004 تا 2015 تشخیص سرطان سینه در ایالات متحده دریافت کردند، شایع‌ترین محل تومور، ربع بالایی بیرونی سینه آنها واقع شده است.

این بررسی خاص همچنین نشان داد که سینه چپ و راست یک فرد تقریباً به همان میزان اما با غلبه جزئی سینه چپ آنها تحت تأثیر قرار می گیرد.

آیا سرطان سینه سمت چپ تهاجمی تر از سرطان سمت راست است؟

برخی تحقیقات نشان می دهد که سرطان سینه سمت چپ تهاجمی تر از سرطان سینه سمت راست است. اما تحقیقات در مورد این موضوع متناقض بوده است.

مطالعه‌ای در سال 2022 نتایج را در افراد مبتلا به تومور سینه چپ با افراد مبتلا به تومور پستان راست مقایسه کرد. محققان تفاوت هایی بین تومورهای سمت چپ و تومورهای سمت راست پیدا کردند. به عنوان مثال، تومورهای سمت چپ کمی نسبت به درمان با شیمی درمانی مقاوم تر به نظر می رسید.

پس از بررسی عواملی مانند وضعیت گیرنده هورمونی و مرحله تومور، محققان پیشنهاد کردند که نتایج در افراد مبتلا به تومور سمت چپ پستان بدتر از افراد مبتلا به تومور سمت راست پستان است.

اما یک مطالعه کوچکتر در سال 2020 در مورد یک جمعیت قومی خاص نتایج متفاوتی داشت. محققان داده‌های 228 نفر را که بین سال‌های 1998 تا 2020 در بحرین تحت درمان قرار گرفتند، بررسی کردند و دریافتند که سرطان‌های سمت راست سینه در این افراد تهاجمی‌تر به نظر می‌رسد.

در واقع، محققان دریافتند که افراد مبتلا به سرطان سینه راست نسبت به مرحله و اندازه تومور، میزان بقای 5 ساله کمتری داشتند.

تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود چه عواملی در تهاجمی بودن سرطان سینه چپ یا راست شما نقش دارند.

تا چه مدت میتوانید بدون آگاهی از سرطان سینه به زندگی ادامه داد؟

به لطف آگاهی و تشخیص بهتر سرطان‌های سینه، حدود دو سوم (66%) افرادی که تشخیص سرطان سینه را دریافت کرده‌اند در مراحل اولیه (قبل از گسترش آن به خارج از پستان) در پروسه درمان قرار گرفته اند.

کارشناسان توصیه می کنند که زنان برای تشخیص زودهنگام از دستورالعمل های غربالگری پیروی کنند. به عنوان مثال، انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که زنان در معرض خطر متوسط بین سن های 45 تا 54 سال، سالانه یک ماموگرافی غربالگری را انجام دهند - و خاطرنشان می کند که زنان بین 40 تا 44 سال نیز این گزینه را دارند.

به زنانی که در معرض خطر بالای سرطان سینه هستند توصیه می‌شود که ماموگرافی سالانه و MRI سینه را خیلی زودتر شروع کنند - معمولاً در سن 30 سالگی.

سرطان‌های سینه که با معاینه غربالگری مانند ماموگرافی تشخیص داده می‌شوند، کوچک‌تر هستند و احتمال انتشار آن‌ها به خارج از سینه شما کمتر است. به گفته جامعه سرطان آمریکا، هر چه تومور زودتر تشخیص داده شود، احتمال موفقیت درمان بیشتر خواهد بود.

نتیجه

اگرچه مطالعات کنونی نشان داده اند که سرطان سینه در سینه چپ کمی بیشتر از سینه راست رخ می دهد، ولی شواهد در مورد اینکه چرا این اتفاق می افتد هنوز محدود است.

همچنین، اگر تشخیص سرطان سینه در سینه چپ خود را دریافت کرده اید، لزوماً به این معنی نیست که نتیجه بدتری نسبت به فردی که سرطان سینه در پستان راست دارد، خواهید داشت.

تحقیقات در مورد اینکه چرا سرطان سینه بیشتر در سینه چپ شما رخ می دهد، همچنان ادامه دارد، همانطور که تحقیقات در مورد اینکه سزطان پستان سمت چپ یا راست تهاجمی تر است، همچنان ادامه دارد.

تشخیص زودهنگام، کلیدی برای نتایج بهتر درمان است. با پزشک در مورد خطر ابتلا به سرطان سینه صحبت کنید و توصیه های غربالگری او را دنبال کنید.

ترجمه: تحریریه ماهان مدیکال

سایر مقالات گروه - داخلی,

ارسال یک نظر

جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
ام پروتئین ( M-Protein ) چیست؟

ام پروتئین ( M-Protein ) چیست؟

Mahan Medical 1402/09/23 18:09:40 0
میکروگلوبولین بتا 2 (B2M)

میکروگلوبولین بتا 2 (B2M)

Mahan Medical 1402/09/23 17:47:19 0
پربازدیدترین مقالات
رنگ ادرار قهوه ای نشانه چیست

رنگ ادرار قهوه ای نشانه چیست

Mahan Medical 1399/08/09 23:39:25 6
جفت قدامی چیست؟

جفت قدامی چیست؟

Mahan Medical 1401/06/19 02:09:01 6
حساسیت به توت فرنگی

حساسیت به توت فرنگی

Mahan Medical 1401/05/12 02:01:01 1
12 دلیل  ریزش موی بدن

12 دلیل ریزش موی بدن

Mahan Medical 1400/04/10 12:05:26 0
پرش لب چیست؟

پرش لب چیست؟

Mahan Medical 1401/12/26 14:00:01 1
علت سرفه‌ های مداوم چیست؟

علت سرفه‌ های مداوم چیست؟

Mahan Medical 1400/01/24 11:48:29 3

  فیلتر کردن