دوشنبه های طلایی ماهان مدیکال فروش فوق العاده محصولات تا 30% تخفیف

مشاهده محصولات فروش ویژه

پولیپ رحم چیست

نویسنده Esmaeili 1398/03/11 13:58:20 0 نظر گروه : زنان و زایمان,گروه : ماهان بیوتی,
پولیپ رحم چیست
در دیواره داخلی رحم توده هایی به وجود می آید که ممکن است اندازه آن میلی متری و سانتی متری باشد. کوچک ترین آن به اندازه کنجد و بزرگترینش به اندازه یک توپ گلف است. پولیپ ها در بیشتر موارد سرطانی نیستند اما در برخی موارد هم ممکن است سرطان زا باشند. افرادی که دچار پولیپ می شوند خون ریزی های غیر طبیعی دارند.
پولیپ آندومتریوم
رشد بیش از اندازه سلول ها در پوشش داخلی رحم منجر به تشکیل پولیپ رحم می شود که به پولیپ های آندومتریوم نیز معروف هستند. این پولیپ ها معمولا غیر سرطانی هستند اما بعضی از آنها هم می توانند سرطانی باشند یا در نهایت تبدیل به پولیپ سرطانی شوند. پولیپ های رحم هورمونی هستند آنها نسبت به هورمون های استروژن حساس هستند و نسبت به هورمون های استروژن خون رشد می کنند. این پولیپ ها ممکن است باعث ناباروری شوند. پولیپ رحم اغلب در دوران یائسگی و یا نزدیک به یائسگی اتفاق می افتد البته ممکن است برای خانم های جوان هم نیز بوجود آید. فرد ممکن است یک یا چند پولیپ رحم داشته باشد، معمولا پولیپ ها داخل رحم باقی می مانند اما گاهی اوقات هم از طریق دهانه ی رحم به سمت پایین سر میخورند و وارد واژن می شوند.
علائم پولیپ رحم چیست
خون ریزی زیاد در دوران قاعدگی
خون ریزی بین دوران قاعدگی
خون ریزی واژینال بعد از یائسگی
در برخی از زنان هم ممکن است بدون علامت باشد
ترشحات خونی
ترشحات آبکی
عادت ماهانه شدید
درمان پولیپ
درمان پولیپ از طریق مصرف دارو و بیرون آوردن آن از طریق جراحی امکان پذیر است.
احتمال بدخیمی این بیماری در سن باروری کم است اما در دوران یائسگی یا نزدیک به یائسگی زیاد می شود و درمان آن در سنین یائسگی اهمیت بیشتری پیدا می کند. در تحقیقاتی نشان داده شده که استفاده از قرص تاموکسیفن که برای درمان سرطان سینه است احتمال ابتلا به این بیماری را در فرد افزایش می دهد.
اگر بیمار هیچ علامت و عارضه‌ای نداشته باشد و این بیماری در حین سونوگرافی تشخیص داده شود، روش درمان به اندازه پولیپ بستگی خواهد داشت، اگر پولیپ بزرگ باشد و باعث ایجاد خونریزی‌های نامرتب شده باشد و بیمار در سن یائسگی قرار داشته باشد، پولیپ ترجیحاً باید طی عمل جراحی برداشته شده و جهت تشخیص بدخیمی آن از نظر بافت ‌شناسی مورد بررسی قرار گیرد. پولیپ‌های بسیار کوچک‌ نیز اغلب خود به‌ خود از بین می‌روند.
پولیپ‌های گردن رحم بوسیله جراحی و در طی معاینه توسط اسپکلوم برداشته می‌شوند. درد خفیف و خونریزی مختصر از واژن چند روزی پس از جراحی ادامه خواهد داشت.
استفاده از برخی داروهای هورمونی سبب کوچک شدن سایز پولیپ‌های رحمی می‌شود، تا جایی که حتی مصرف این داروها به کاهش علائم پولیپ رحم می‌انجامد، اما این داروها اثر موقتی دارند و نمی‌توان برای درمان قطعی از آنها استفاده کرد.
کورتاژ
یکی از راه های نمونه برداری کورتاژ تشخیصی است که در آن یک میله که کورت نامیده می شود از رحم نمونه برداری می کند تا در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد در برخی از این کورتاژها پولیپ رحم هم نیز برداشته خواهد شد.
پولیپ رحم و نازایی
در صورت بوجود آمدن توده‌های پولیپ در مقابل لوله‌های رحمی ممکن است باعث نازایی شود، چرا که پولیپ بوجود آمده در رحم همانند یک عضو اضافه بوده و رحم با انقباضات خود سعی به دفع این عضو اضافه می‌کند و همین عمل، احتمال نازایی و درد‌های لگنی را در بیمار افزایش می‌دهد. پولیپ رحم در زنانی که از طریق IVF باردار شده‌اند می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد.
زهره اسماعیلی
کارشناس واحد علمی ماهان مدیکال
سایر مقالات گروه - زنان و زایمان,سایر مقالات گروه - ماهان بیوتی,

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
درمان های خانگی میگرن

درمان های خانگی میگرن

Mr. Shafiee 1398/06/15 23:15:09 0
اثرات میگرن بر سلامتی

اثرات میگرن بر سلامتی

Mr. Shafiee 1398/06/14 15:19:44 0
14 راه تسکین میگرن

14 راه تسکین میگرن

Mr. Shafiee 1398/06/13 17:39:09 0
دلایل احساس سوزش در پاها

دلایل احساس سوزش در پاها

Mr. Shafiee 1398/06/10 00:47:04 0
ماری‌جوآنا دشمن رشد مغز

ماری‌جوآنا دشمن رشد مغز

Mr. Shafiee 1398/06/09 18:40:39 0

  فیلتر کردن