چگونه می توان بدون هیچ خطری واژن را تمیز کرد؟

نویسنده Mahan Medical 1396/06/22 15:00:58 0 نظر گروه : مقالات علمی,گروه : زنان و زایمان,
بهداشت واژن

امروزه بسیاری از بانوان به دلایل مختلف از جمله رفع بوی نامطبوع و یا پیشگیری از عفونت، بدون داشتن آگاهی از مضرات دوش واژینال، بارها و بارها از آن استفاده می کنند. انجام دوش واژینال در ابتدا به نظر کارآمد می آید اما نهایتا منجر به مشکلاتی خواهد شد که در مقاله پیشین به بیان آن ها پرداختیم. در این مقاله برآنیم تا شما را با راهکارهایی آشنا سازیم که به کمک آن ها می توان واژن را پاکسازی کرد.

در ادامه با مجله پزشکی ماهان مدیکال همراه باشید.

متناسب با میزان ترشحات واژن، وجود مقداری بو در آن طبیعی است؛ اما چند نشانه وجود دارند که لازم است در صورت مشاهده شدن، جدی گرفته شوند. این علائم عبارتند از:

  • ترشحات با بوی بسیار تند
  • ترشحات سفید و یا زرد متمایل به سبز
  • بوی نامطبوع پایدار که با گذشت چندین روز هنوز از بین نرفته باشد
  • سوزش، خارش، التهاب و یا تورم در داخل یا اطراف واژن
  • درد و ناراحتی در هنگام نزدیکی
  • درد در هنگام دفع ادرار

 

چگونه از بروز بوی نامطبوع جلوگیری کنیم؟

هر واژنی دارای یک بوی طبیعی هست. این بو در افراد مختلف متفاوت بوده و ممکن است با گذشت زمان تغییر پیدا کند. همچنین فعالیت هایی از قبیل ورزش و روابط جنسی می توانند بر شدت بوی واژن تاثیرگذار باشند.

 

اما شما تحت هر شرایطی می توانید با انجام چند کار ساده، از ابتلا به بوی نامطبوع شدید واژن جلوگیری کنید:

 

رعایت صحیح بهداشت:

بدون استفاده از صابون هایی که پوست حساس جداره داخلی واژن را دچار ناراحتی می کنند، به آرامی و به طور منظم، فقط و فقط بیرون واژن را شستشو دهید.

 

پوشیدن لباس زیر با الیاف قابل تنفس:

وجود رطوبت در اطراف واژن می تواند شدت بو را افزایش داده و شما را دچار عفونت های واژینال گرداند. از لباس زیری استفاده کنید که الیاف آن 100% از کتان باشد، چرا که پارچه های کتانی علاوه بر دارا بودن قابلیت تنفس، واژن و نواحی اطراف آن را خشک نگاه می دارد. پارچه های ساتن، ابریشم و پلی استر هیچکدام قابلیت انتقال هوا و در نتیجه تنفس را نداشته و استفاده مستمر از آن ها می تواند منجر به رشد باکتری ها شود.

 

احتیاط در هنگام استفاده از خوشبوکننده ها:

اسپری ها و پودرهای خوشبوکننده ممکن است بوی نامطبوع را بپوشانند اما باید توجه داشت که آن ها فقط در نواحی خارجی واژن بی خطر بوده و نباید به نواحی داخلی وارد شوند.

 

از شوینده های ناملایم استفاده نکنید!

از شوینده های سخت مانند انواع دوش در داخل واژن استفاده نکنید، چرا که این شوینده ها، تعادل PH واژن را بر هم زده و باعث ایجاد ناراحتی ها و عفونت می شوند.

 

به خاطر داشته باشید:

واژن عضوی از بدن است که این توانایی را دارد که خود را پاکسازی کند؛ طی ترشحات طبیعی، مایعات اضافی داخل واژن مانند خون یا منی، دفع می گردند. بنابراین نیازی نیست که شما داخل آن را با شوینده های مختلف بشویید.

در صورتی که برای اولین بار بو و یا ترشحاتی عجیب را مشاهده می کنید، از دوش واژینال جهت از بین بردن آن ها استفاده نکنید؛ در عوض بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. دوش واژینال متداوم باعث می شود که مشکلات و بیماری ها پنهان بمانند و این اتفاق ممکن است نهایتا منجر به بیماری ها و خطراتی جدی شود.

 

ترجمه: مهسا سزاوار یگانه - کارشناس مهندسی پزشکی
واحد علمی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب

مجله پزشکی ماهان مدیکال

 

مقالات مرتبط:

مضرات دوش واژینال

خشکی واژن

درمان خشکی واژن

مقالات گروه - مقالات علمی,مقالات گروه - زنان و زایمان,

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
ارزیابی سلامت مادر و جنین

ارزیابی سلامت مادر و جنین

Mahan Medical 1397/04/22 21:55:05 0

  فیلتر کردن