فروش ویژه پایان فصل ماهان مدیکال از 21 الی 31 خرداد ماه تا 30% تخفیف

مشاهده محصولات فروش ویژه

بازی ها - 1 - آمیزش اجتماعی

نویسنده Mahan Medical 1397/11/06 01:14:49 0 نظر گروه : روانشناسی,

نظریه آمیزش اجتماعی:
دکتر اسپیتز متوجه شد، نوزادانی که پس از تولد برای مدت طولانی از آغوش مادر محروم گردند، رفته رفته دچار افت روحی غیر قابل جبرانی می شوند و چه بسا سرانجام با ناراحتی های روانی ناشی از آن از پای درآیند. در نتیجه این نکته بدان معنی است که آنچه اسپیتز محرومیت عاطفی می نامد، ممکن است مهلک باشد. این ملاحظات به ظهور فرضیه ی گرسنگی محرک در نوزاد انجامید و همچنین دال بر آن بود که مطلوب تریم محرک ها آنهایی هستند که از راه صمیمیت جسمی عمل کنند.
نظیر چنین پدیده ای در بزرگسالانی هم که در معرض محرومیت احساسی واقع می شوند، دیده می شود و تجربه نشان داده است که اینگونه محرومیت ها ممکن است باعث روان پریشی ( پسیکوز: شدیدترین نوع اختلال روانی که مشخصه ی آن بی نظمی فکری، اختلالات هیجانی و عاطفی، تشخیص ندادن زمان و مکان و اشخاص، و در پاره ای از موارد هذیان گویی و توهم است. ) موقت شود، یا دست کم شخص را دچار اختلالات روانی سازد. 
در گذشته دیده شده که در محکومان به حبس انفرادی طولانی مدت، محرومیت های اجتماعی و احساسی اثراتی مشابه داشته است. در حقیقت زندان انفرادی از جمله تنبیهاتی است که حتی زندانیانی که در برابر شکنجه های سخت مقاوم بوده اند، از آن وحشت دارند.
در حقیقت گرسنگیِ محرک نه تنها از لحاظ زیستی، بلکه از لحاظ روانشناختی و اجتماعی نیز از چندین جهت  با گرسنگی غذا، هم سویی دارد. به عنوان نمونه افراط در غذا موازی است با افراط در محرک. در این مورد توجه روانپزشک اجتماعی به این است که در جریان عادی رشد، از وقتی نوزاد از مادر جدا میشود چه بر سرش می آید. عبارت مصطلحی وجود دارد که میگوید: "اگر نواز ش نشوی، مُخت می پُکد." بنابراین، بعد ازآنکه دوران صمیمیت دامان مادر به پایان رسید، فرد در بقیه ی عمر هر روز با این معما مواجه است که دست تقدیر چه شاخی بر سر راهش سبز خواهد کرد. یک شاخ عبارت است از نیروهای اجتماعی و روانشناختی و زیستی که مدام سد ادامه ی صمیمیت جسمانی به سبک دوران نوزادی می شود، و شاخ دیگرتلاش مداوم اوست برای کسب مجدد آن صمیمیت. در بسیاری از موارد، فرد سازگازی نشان می دهد و یاد میگیرد که با کمترین نوازش، حتی از نوع نمادین آن، خود را راضی کند، تا آنجاکه گاهی حتی مشاهده ی یک سر تکان دادن در تأیید کارهای او و به رسمیت شناختن موجودیتش، برایش کافی است. اگرچه آرزوی اولیه ی او برای صمیمیت جسمانی به همان میزان باقی می ماند. بنابراین گرسنگی محرکِ ایام نوزادی تا حدی تبدیل به گرسنگیِ به رسمیت شناخته شدن میگردد. با افزایش یافتن پیچیدگی های این سازش، شخص در تلاش برای به رسمیت شناخته شدن منفردتر می شود، و همین نشانه هاست که به آمیزش اجتماعی تنوع می بخشد و سرنوشت فرد را تعیین میکند. یک هنرپیشه ی سینما ممکن است نیاز داشته باشد در هفته صدها تشویق و نوازش از دوستداران گمنام و غیرقابل شناسایی دریافت کند تا مُخش به اصطلاح نپُکد؛ در حالی که سلامت جسمی و روانی یک دانشمند احتمالا تنها مستلزم دستی است که استادی سرشناس، سالی یک بار محض تشویق به پشتش بنوازد.
واژه ی "نوازش" را میتوان کلاً یک تماس صمیمانه ی جسمانی دانست، اما این در عمل ممکن است شکل های متعددی داشته باشد. بسیاری از مردم نوزاد را لفظاً نوازش می کنند، دیگران او را در آغوش میگیرند و به نرمی به پشتش مینوازند، درحالیکه یعضی ها هم ممکن است به شوخی او را نشگون بگیرند یا تلنگرش بزنند. با بسط دادن این معنا، نوازش را می توان اصطلاحا هر نوع حرکتی به حساب آورد که به رسمیت شناختن حضور دیگری را نشان می دهد. بنابراین نوازش را میتوان واحد اساسی عمل اجتماعی نامید. تبادل نوازش ها رفتار متقابلی را تشکیل می دهد که واحد آمیزش اجتماعی است.
تا آنجا که به نظریه ی بازی ها مربوط است، اصلی که در اینجا مطرح می شود این است که وجود هر آمیزش اجتماعی، هر چه باشد، بر فقدان آمیزش اجتماعی مزیتی زیستی دارد. 

 

منبع: برگرفته از قسمت اول مقدمه کتاب بازی ها نوشته ی اریک برن - برگردان اسماعیل فصیح

ادامه در قسمت بعد

سایر مقالات گروه - روانشناسی,
برچسب ها: بازی ها

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
کبودی دور چشم

کبودی دور چشم

Esmaeili 1398/03/20 16:55:23 0
سرطان چیست

سرطان چیست

Esmaeili 1398/03/19 14:46:24 0
پولیپ رحم چیست

پولیپ رحم چیست

Esmaeili 1398/03/11 13:58:20 0
دیسک کمر چیست

دیسک کمر چیست

Esmaeili 1398/03/08 12:07:05 0
برس ریمل

برس ریمل

Esmaeili 1398/03/05 14:43:52 0
آبرسانی پوست به روش خانگی

آبرسانی پوست به روش خانگی

Esmaeili 1398/03/04 13:55:45 0

  فیلتر کردن