معرفی دستگاه فیزیوتراپی خانگی - با دردها خداحافظی کنید! مشاهده امکانات - خرید با کد تخفیف: A10 دریافت درب منزل
دوشنبه های طلایی ماهان مدیکال فروش فوق العاده دویست محصول تا 30% تخفیف

مشاهده محصولات فروش ویژه

مقایسه سه برند خارجی ضدعفونی کننده دست

نویسنده Mahan Medical 1396/03/25 19:30:23 1 نظر گروه : معرفی برترین های تجهیزات پزشکی,
مقایسه سه محلول ضدعفونی کننده خارجی

بر اساس آمار سازمان های مرتبط با سلامت جامعه، گزارش ها حاکی از آن است که بیماری های باکتریایی قابل انتقال بوسیله دست ها از بزرگترین معضلات جوامع بشری هستند و بدنبال آن بار مالی و اقتصادی بزرگی را بر جامعه تحمیل میکنند. در این راستا در مواردی که بهداشت دست از ضروریات محسوب می شود، بهره بردن از یک محلول ضدعفونی کننده پایه الکلی، بسیار مؤثر خواهد بود. بر اساس تحقیقات مختلف یکی از بهترین انواع محلول های ضدعفونی کننده دست ، محلول شامل 70 درصد الکل است که با قابلیت بالای میکروب زدایی در مدت زمان کوتاه این اجازه را میدهد که با صرف کمترین زمان ممکن دستانی عاری از میکروب و باکتری را در اختیار داشته باشیم. در این میان شرکت های متنوع تولید کننده محلول ضدعفونی کننده دست با فرمول های متنوع و ترکیب دو تا چند الکل مختلف سعی بر آن دارند که گوی سبقت را از سایر رقبا بربایند. در اینجا به مقایسه خوصصیات و ترکیبات سه محلول ضدعفونی کننده خارجی از کمپانی های آنیوس فرانسه، لیزوفرم و بوده آلمان پرداخته ایم. البته محصول تولیدی شرکت آنیوس با نام تجاری مانوژل از گروه ژل های ضدعفونی کننده دست است که با اشاره ای به میزان اثر بخشی ژل ضدعفونی دست در مقایسه با محلول ضدعفونی کننده، قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا اصولا در استفاده از ضدعفونی کننده های دست ، بهتر است از نوع ژل آن استفاده نماییم و یا نوع رقیق آن در قالب محلول ضدعفونی کننده دست مؤثرتر خواهد بود؟

در ادامه با ما همراه باشید...

 

ژل ضدعفونی کننده دست آنیوس ( مانوژل NPC 85 )

ژل ضدعفونی کننده بهداشتی دست و اسکراب دست جراحان

ترکیبات:

این محصول آنتی سپتیک دارای دو نوع الکل از نوع، اتانول و دو فنوکسی اتانول بوده و بوسیله سوسپانسیون تیکسوتروپ به حالت ژل تبدیل شده است. از خصوصیات منحصر بفرد سوسپانسیون بکار رفته در این ترکیب اشاره به این موضوع لازم است که در ضدعفونی کننده مذکور در دمای اتاق و در داخل ظرف ویسکوزیته مخصوص ژل را دارا می باشد، پس از فرود بر روی دست ها با گرمای دست و نیروی مالش دو دست در حین ضدعفونی نمودن کاملاً بصورت مایع تبدیل می شود و تمامی سطح پوست را پوشش میدهد. و بر اساس سلیقه مصرف کننده در دو مدل حاوی رنگ و اسانس و بدون رنگ و اسانس قابل عرضه می باشد.

کاربرد:

ژل ضدعفونی کننده دست مانوژل جهت از بین بردن میکرواورگانیسم های موجود در " ترنزیئنت فلورا " و " رزیدنت فلورا " پوست دست مورد استفاده است و در تمامی محیط های درمانی و بیمارستانی به عنوان ماده آنتی سپتیک ضدعفونی کننده دست به کار برده می شود.

طیف اثر ضد میکرواورگانیسمی:

ژل ضدعفونی کننده دست آنیوس جهت از بین بردن انواع باکتری ها شامل Tb ها ، قارچ ها و انواع ویروس های پوشش دار از جمله ویروس هپاتیت و ایدز HBV , HIV , HCV و هرپس ویروس ها و همچنین ویروس های بدون پوشش ، مؤثر می باشد.

ژل ضدعفونی کننده دست مانوژل در مدت زمان 30 ثانیه، مقاوم ترین شکل ویروسی یعنی پولیوویروس ها را غیر فعال می نماید و روتا ویروس ها و آدنو ویروس ها نیز در تماس با این محصول ضدعفونی کننده دست راهی بجز نابودی ندارند.

روش استفاده:

بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی جهت ضدعفونی نمودن دست ها با انواع آنتی سپتیک ها ، استفاده از 3 میلی لیتر از مایع یا ژل جهت مالش بطور صحیح و به مدت 30 ثانیه کفایت خواهد نمود. همچنین در پروتوکل های محافظتی این سازمان استفاده از انواع محلو ضدعفونی کننده یا ژل ضدعفونی کننده جهت پرسنل بخش درمانی ویا هر فردی که به نحوی با بیمار و محیط اطراف او در تماس است، الزامیست. این موضوع نه تنها بدلیل حفاظت فرد سالم از ابتلا به بیماری های میکروبی و ویروس ی است بلکه در وهله اول جهت حفاظت از بیمار در مقابل ابتلا به انواع عفونت های بیمارستانی و میکرواورگانیسم هایی است که ممکن است از بیماری به بیمار دیگر انتقال یابد.

همچنین جهت اسکراب دست جراحان قبل از عمل جراحی استعمال 10 میلی لیتر در حجم های تقسیم شده 2 میلی لیتری و زمان مالش 3 دقیقه الزامیست که این عمل پس از شستشوی دست و خشک نمودن کامل آن صورت می پذیرد.

مزیت ها:

فرموله شدن ژل ضدعفونی کننده دست مانوژل با اتانول آن را مایعی بی خطر در کنار تمامی مزایای آن نموده.

ترکیب اتانول موجود در این ژل با 2 فنوکسی اتانول باعث تقویت اثر ماندگاری آن تا 2 الی 3 ساعت شده است.

ژل مذکور بصورت تیکسوتروپیک بوده و با مالش دستها به سرعت به مایع تبدیل می شود که مانع از در هدر رفت محصول در حین ریختن بر روی دست میشود.

مانوژل دارای آخرین استانداردها و تست های سطح اروپایی EN1500  و prEN12791 می باشد.

بسته بندی :

این محصول در دو ظرف ، بطری درب پیچی یک لیتری و نیم لیتری قابل ارائه است که البته جهت استفاده بدون دیسپنسر و بصورت رومیزی لازم است پمپ غلیظ پاش مخصوص بطری را بطور جداگانه تهیه نمود.

 

محلول ضدعفونی کننده دست AHD2000 لیزوفرم

جهت ضدعفونی بهداشتی دست و اسکراب جراحی

ترکیبات:

محلول ضدعفونی کننده  دست آ اچ دی 2000 یک آنتی سپتسک تک الکله است که در فرمولاسیون آن 70 درصد اتانول به عنوان ماده مؤثر جهت ضدعفونی نمودن دست بکار رفته و مابقی آن را اسانس های خوشبو کننده و مواد نرم کننده دست در برگرفته است.

نکته: با توجه به مطالعات گسترده الکل ها از کم ضررترین مواد مؤثر در تولید ضدعفونی کننده های دست و پوست هستند. ولی در این میان باید به موضوع اشاره کرد که بااینکه الکل در سریع ترین زمان ممکن مقاوم ترین نوع میکرواورگانیس های دست و پوست را از بین میبرند یا غیر فعال میکنند ولی یک عیب بزرگ دارند و آن این است به تدریج و پس از چندین مرتبه متوالی استفاده از آن پوست دست خشک خواهد شد.

توجه: از آنجاکه شرکت تولیدی لیزوفرم آلمان از سال 1900 تا کنون به تولید انواع محصولات ضدعفونی و آرایشی و بهداشتی اشتغال داشته است با کمک فرموله کردن این ماده با مکمل های منحصر بفرد خود ، توانسته تا حد امکان ، اثر نامطلوب خشکی پوست دست بوسیله الکل را کاهش دهد و همچنین رایحه دلنشین این محلول پس از استفاده تا ساعت ها دستان شما را خوشبو نگه خواهد داشت.

کاربرد:

جهت ضدعفونی کننده بهداشتی دست، مقدار سه میلی لیتر محلول ضدعفونی کننده دست AHD 2000 را بر روی کف دست ها ریخته و به آرامی مالش می دهید تا خشک شود. در این روش 30 ثانیه زمان برای مالش دست ها لازم است

جهت ضدعفونی کننده دست جراحان ، حداقل 2 بار و هر بار 5 میلی لیتر محلول ضدعفونی کننده دست AHD 2000 را بر روی کف دست ها می ریزند و دست ها و ساعد ها را مالش می دهند تا کاملاً خشک شوند. مدت زمان لازم در این نوع مصرف 1 دقیق می باشد.

توجه: در این نوع از کاربری محلول انگشت ها، ناخن ها و اطراف ناخن ها می بایست با دقت بیشتری ضدعفونی شود.

جهت ضدعفونی کردن پوست، مقدار 3 میلی لیتر از محلول ضدعفونی کننده را بر روی محل مورد نظر ریخته و با پنبه مالش می دهیم و پس از گذشتن 30 ثانیه ، تزریق را انجام میدهیم.

به توصیه شرکت تولید کننده ، محلول ضدعفونی کننده AHD 2000 فقط جهت ضدعفونی پوست سالم به کار می رود و هرگز نباید در محل زخم بسته و یا باز استفاده شود.

طیف اثر:

ضد باکتری ها شامل Tb، ضد قارچ ، ضد ویروس های پوششدار (Rota Virus , Adeno Virus) , (HBV / HCV / HIV)

خصوصیات:

دارای اثر سریع و ماندگار ضدمیکروبی

دارای مواد محافظ پوست و بوی مطبوع

فاقد رنگ و عدم نیاز به شستشو

ثبت شده در لیست محلول های ضدعفونی کننده VAH کشور آلمان

قابل استفاده در بیمارستانها، مراکز بهداشتی، درمانی ودندانپزشکی، صنایع غذایی و دارویی و مصارف شخصی

 

محلول ضدعفونی کننده دست استریلیوم آلمان

این محلول توسط کمپانی آلمانی BODE در شهر هامبورگ تولید شده است. و در اولین نگاه رنگ جذاب و بسته بندی شیک آن ، نوید بخش استفاده از یک محصول با کیفیت و با اصالت خواهد بود.

این محلول در حال حاضر در اقصی نقاط دنیا به عنوان پرطرفدارترین محلول ضدعفونی کننده دست بکار میرود. که در اینجا به خصوصیات آن اشاره خواهیم کرد.

ترکیبات:

محلول ضدعفونی کننده دست استریلیوم در فرمول ترکیبات خود از وجود 2 الکل ، 1 –پروپانول به میزان 45% و  2-پروپانول به میزان 30% بهره میبرد و 25% باقیمانده را فاکتور های کنترل کننده تعریق پوست ، نرم کننده و ترمیم کننده های پوست تشکیل داده اند.

فعالیت ضد میکروبی و زمان اثر:

باکتری ها،قارچ ها،مخمرها،مایکوباکتری ها،ویروس های پوشش دار ظرف مدت 30 ثانیه توسط این محلول آنتی سپتیک بی اثر میگردد. و جهت از بین بردن وروس های بدون پوشش این مدت میبایست به 1 دقیقه افزایش پیدا کند.

مقدار و طریقه مصرف :

جهت ضدعفونی دست به روش بهداشتی حداقل مقدار 3 میلی لیتر محلول طی 30 ثانیه موثر خواهد بود که برای جلوگیری از ابتلا سل این عمل میبایست دو بار انجام شود.

خصوصیات:

مایع ضدعفونی کننده دست استريليوم جهت ضدعفونی کردن دست ها به روش بهداشتی یا جراحی نیازی به محل خاص یا اب ندارد.

این آنتی سپتیک در مکان های مختلف از جمله بخش های بیمارستان،اتاق عمل،ICU،بخش های عفونی،اتاق پانسمان بسیار کاربردی است.

جهت جلوگیری از ابتلای بیماران به انواع ویروس ها در زمان مراقبت بیمار خارج از بیمارستان ویا در حین انتقال با امبولانس و در محیط ازمایشگاه، و مراکز دیالیز استفاده از این نوع محلول ضدعفونی کننده اکیداً توصیه شده است.

از این رو بسته بندی متنوع این محصول در مقادیر بطری های 100 میلی لیتری ، 500 میلی لیتری و یک لیتری و همچنین گالن 5 لیتری استفاده از آن را برای همگان با هر نوع کاربرد شخصی، خانگی، بیمارستانی و صنعتی سهل و آسان ساخته است.

توصيه : هرگز از اين محلول در اطراف چشم ، مخاط ، روي پوست آسيب ديده استفاده نشود. همچنين اين محلول را مي بايست دور از نور مستقيم خورشيد ومنابع گرمايي نگهداري كرد.

در پایان اشاره به این نکته را ضروری میدانم که با توجه به استفاده نگارنده از هر سه محصول اشاره شده، تنها تمایز در انتخاب هر یک را سلیقه افراد در استفاده از مایع و یا ژل ، محلول رنگی و یا بدون رنگ و بدون اسانس و با اسانس دانسته و از آنجا که هر سه از نظر میزان ضدعفونی نمودن دست ، تست های سخت بین المللی و اروپایی را پاس نموده اند، اطمینان خاطر از میزان لازم ضدعفونی بودن دست پس از استفاده از هر کدام وجه مشترک هر سه محصول است.

همچنین در خصوص موردی که اخیراً یکی از فعالان حوزه کنترل عفونت در مورد اثر بخشی کم ژل های ضدعفونی کننده دست در سمینار مربوطه مطرح نمودند، طی مکاتبه با شرکت تولیدکننده و بحث در خصوص مورد به میان آمده با بخش تحقیق و توسعه کمپانی آنیوس فرانسه ، با توجه به اینکه ژل بکار رفته در فرمولاسیون محصول مانوژل از نوع تیکسوتروپیک بوده و پس از قرار گرفتن بر روی دست کاملا به شکا مایع تبدیل میشود و تمام سطح پوست را پوشش میدهد، هیچگونه اثر منفی بر میزان اثربخشی این محصول در مقایسه با محصولات مشابه بصورت محلول وجود ندارد.

واحد علمی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب

 

 

سایر مقالات گروه - معرفی برترین های تجهیزات پزشکی,
مقالات مرتبط

1 نظر

amir:
1396/03/25 20:56:51, 08:56:51 PM
درج مطلب در مورد این نظر

با سلام با تشكر از مطالب مفيدتون، توضيحات جامع و بسيار ارزشمندي رو در اختيار قرار داديد و نكته هاي جالبي در اين مقاله بود كه بنده اطلاع نداشتم. ممنون ميشم در مورد محلول هاي ضدعفوني كننده سطوح هم اطلاعاتي رو در اختيار قرار بدين. سپاس از شما

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
کبودی دور چشم

کبودی دور چشم

Esmaeili 1398/03/20 16:55:23 0
سرطان چیست

سرطان چیست

Esmaeili 1398/03/19 14:46:24 0
پولیپ رحم چیست

پولیپ رحم چیست

Esmaeili 1398/03/11 13:58:20 0
دیسک کمر چیست

دیسک کمر چیست

Esmaeili 1398/03/08 12:07:05 0
برس ریمل

برس ریمل

Esmaeili 1398/03/05 14:43:52 0
آبرسانی پوست به روش خانگی

آبرسانی پوست به روش خانگی

Esmaeili 1398/03/04 13:55:45 0

  فیلتر کردن