فروش ویژه پایان فصل ماهان مدیکال از 21 الی 31 خرداد ماه تا 30% تخفیف

مشاهده محصولات فروش ویژه

مراقبت های اولیه بعد از عمل ابدومینوپلاستی

نویسنده yahya 1397/05/10 13:18:31 0 نظر گروه : زیبایی,گروه : ماهان بیوتی,
عمل جراحی ابدومینوپلاستی که به نام تامی تاک هم شناخته می‌شود، جزو یکی از جراحی‌های زیبایی است که شامل حذف چربی ها و پوست‌های اضافی شکم می‌باشد. شاید داشتن یک شکم تخت و زیبا آرزوی بسیاری از انسان ها باشد. عده‌ای سعی دارند با انجام ورزش‌های سنگین و رژیم‌های طاقت‌فرسا به این آرزو دست یابند؛ اما همیشه این راهکار جوابگوی مشکل نیست.
جراحی ابدومینوپلاستی در بیمارستان تحت بیهوشی کامل انجام‌شده و معمولا بین 2 تا 5 ساعت طول می‌کشد، درحالی‌که این زمان برای عمل مینی ابدومینوپلاستی به 1 تا 2 ساعت کاهش می‌یابد. بیمار به یک همراه نیاز دارد که او را به خانه رسانده و تا طول دوره نقاهت از او مراقبت کند.
در روزهای ابتدایی، شکم متورم شده و بیمار احساس درد خواهد داشت. برای چند هفته اول باید از گن های بعد از عمل جراحی استفاده شود تا تورم به حداقل رسیده و پوست شکم به ماهیچه زیرین آن جوش بخورد. معمولا جراح به بیمار توصیه می‌کند که در چند روز اول برای تسهیل جریان خون و بهبودی سریع‌تر، پیاده‌روی کند و یا در خانه راه برود.
زمان بهبودی بیمار بستگی به نوع، شدت جراحی و وضعیت بیمار قبل از عمل، دارد؛ اگر ازلحاظ جسمی متناسب هستید، زمان بهبود سریع‌تری خواهید داشت. برخی از بیماران پس از حدود 2 هفته، قادر به بازگشت به فعالیت‌های سبک، ازجمله کار می‌باشند،  درحالی‌که این پروسه برای برخی ممکن است 3 تا 4 هفته به طول بیانجامد.
 
دستورالعمل‌های زیر به روند بازیابی کمک می‌کند:
• ازآنجاکه ابدومینوپلاستی شامل حذف پوست اضافی شکم و سفت کردن ماهیچه‌های شکمی می‌شود، ممکن است بیمار در هفته اول تا دوم بعد از جراحی برای صاف ایستادن دچار مشکل شود؛ بنابراین در طول سه هفته اول بهبودی، هیچ تلاشی برای کشیدن بدن یا صاف ایستادن انجام ندهید. همان‌طور که بهبود می‌یابید عضلات نرم‌تر شده و به‌تدریج می‌توانید به حالت اول برگردید.
• پس از جراحی، باید از گنی استفاده کنید که به بدن شما فشار متناسبی وارد کرده و تورم کاهش یابد. گن باید هرروز به مدت چند هفته پس از جراحی پوشیده شود. می‌توانید گن را به‌طور موقت برای شستشو تنها با آب سرد و شامپو بچه و یا استحمام درآورید.
 
مراقبت از درن ها:
در پایان عمل و پس از دوخته شدن پوست، بسته به نظر پزشک دو لوله باریک به نام درن (Drain) در دو طرف زیرپوست جهت تخلیه خونابه‌هایی که در شکم به وجود می‌آیند قرار داده می‌شود. این کار به شما اجازه می‌دهد که سریع‌تر بهبود یابید. این لوله‌ها در انتهای خود که بیرون از بدن قرار می‌گیرد به دو مخزن کوچک پلاستیکی متصل است. هنگامی‌که پزشک درن ها را برای اولین بار قرار می‌دهد، مخزن پلاستیکی آن را برای ایجاد یک مکش ملایم فشرده می‌کند. با انجام این کار خونابه‌ها طی روزهای بعد از عمل از زیرپوست خارج‌شده و هنگامی‌که بیشتر از 50% آن پرشده باشد،  باید تخلیه گردد. این دو لوله به مدت 3 الی 5 روز در محل باقی‌مانده و بعدازآنکه میزان خونابه‌های تخلیه‌شده کم شد، توسط پزشک یا پرستار خارج می‌گردد.
بهتر است مقدار مایعات را قبل از خارج کردن آن اندازه‌گیری کنید و از مقدار مایعی که در طی روز تخلیه می‌کنید فهرستی تهیه کنید. این کار به پزشک کمک می‌کند که زمان خارج کردن درن ها را بهتر تشخیص دهد.
برای جلوگیری از انسداد لوله‌ها باید آن‌ها را تخلیه کنید. به این صورت که ابتدا با استفاده از انگشت شست و انگشت اشاره لوله را به بدن بچسبانید. با استفاده از دست دیگر، لوله را از بدن به سمت مخزن بکشید. به دلیل این‌که درن ها بلند هستند باید این کار را در دو مرحله انجام دهید. به یاد داشته باشید که همیشه لوله را با دست دیگر نگه‌دارید.
بعدازآن درن ها ممکن است چروکیده به نظر برسند. این طبیعی است و بدین معنی است که شما همه مایع آن را تخلیه کرده‌اید. رنگ مایع خارج‌شده بلافاصله بعد از جراحی قرمز روشن خواهد بود. در روزهای پس‌ازآن کم‌رنگ‌تر می‌شود. 5 تا 10 روز پس از جراحی، پزشک یا پرستار درن ها را خارج می‌کنند. به این نکته توجه نمایید که تا زمانی که درن ها خارج نشده‌اند نمی‌توانید استحمام کنید
 
مراقبت‌های تغذیه‌ای:
1. سعی کنید که از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود بخواهید تا در طول 24-48 ساعت اول با شما بماند و به شما کمک کند.
2. هر کس به‌نوعی پس از بیهوشی بهبود می‌یابد. برخی از افراد عوارض جانبی را احساس نمی‌کنند درحالی‌که دیگران به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای تحت تأثیر این عوارض قرار می‌گیرند، احساس خستگی و حتی بیماری در چند روز اول ازجمله آن‌ها می‌باشد.
3. برای کاهش ورم معده و درد وعده‌های غذایی سبک بخورید. در صورت لزوم، غذا را به‌اندازه قطعات کوچک خردکنید تا جویدن و هضم آن آسان‌تر شود. مصرف غذاهای پرنمک باعث افزایش تورم خواهد شد؛ بنابراین بهتر است استفاده از نمک را تا حد امکان کاهش دهید. مصرف غذاهای سالم به مدت 7 تا 10 روز اول می‌تواند به حفظ سطح مایعات و کاهش تورم کمک کند. برای جلوگیری از یبوست، مقدار زیادی سبزیجات تازه و میوه‌های خشک مصرف کنید. به‌طورکلی، سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که بدن شما تمام مواد مغذی را که در دوره بهبودی بعد از عمل نیاز دارد، دریافت می‌کند. معمولاً پزشک دوره‌ای از آنتی‌بیوتیک ها و ضد درد ها را برای مدت 5 تا 7 روز توصیه می‌کند.
4. چند روز اول بعد از جراحی، مقدار زیادی مایعات را در قالب آب و آب‌میوه‌های تازه بنوشید. در چند روز اول از مصرف کافئین و نوشابه‌های گازدار اجتناب کنید. محصولات لبنی در 72 ساعت اول پس از عمل جراحی می‌تواند معده شمارا ناراحت کند بنابراین در روزهای ابتدایی استفاده از لبنیات را به حداقل برسانید.
5. بهتر است از لباس‌های راحت و گشاد استفاده کنید. با توجه به این نکته که احتمال خون‌ریزی از محل درن ها وجود دارد از ملحفه بر روی محل خواب خود استفاده کنید.
6. اگر درد دارید، می‌توانید یک یا دو قرص تسکین‌دهنده درد به‌صورت 4 ساعت یک‌بارمصرف کنید. از مصرف آسپیرین یا محصولات حاوی آسپیرین به‌شدت خودداری کنید. این محصولات باعث طولانی‌تر شدن خونریزی خواهد شد.
 
بایدها و نبایدها:
1. از مصرف سیگار و الکل به مدت دو هفته بعد از عمل پرهیز نمایید. این مواد منجر به خونریزی مجدد یا طولانی شدن آن خواهد شد. همچنین نباید در معرض دود سیگار قرار بگیرید.
2. بیمار می‌تواند پس از یک هفته رانندگی کند.
3. روزانه حداقل 8 لیوان آب در طول 48 ساعت اول بعد از عمل بنوشید.
4. در روز دوم بعد از جراحی، درن ها خارج‌شده، زخم‌های شما بهبود می‌یابد و یک گن فشاری به بیمار پوشانده خواهد شد. همه‌ی بخیه‌های شما جذبی بوده و بنابراین نیازی به کشیدن آن ها نیست. از شما خواسته می‌شود تا به مدت 1 هفته برای تعویض پانسمان و بررسی زخم به مطب مراجعه کنید.
5. ماساژ محل بخیه ها می‌تواند در حدود 4 هفته پس از عمل شروع شود. برای تسهیل این عمل، از کرم‌های لوسیون بدن و یا محصولاتی همچون روغن زیتون استفاده کنید. این امر به بهبود ظاهر زخم ها کمک می‌کند.
6. شما می‌توانید بعد از دو هفته به فعالیت‌های روزانه خود بازگردید ولی همچنان از انجام کارهای سنگین اجتناب کنید. همچنین از انقباض بیش‌ازحد و یا استفاده از عضلات شکمی بپرهیزید. شما می‌توانید فعالیت ورزشی خود را بلافاصله بعد از 3 هفته شروع کنید. تمرینات بالاتنه و بازو می‌تواند 4 هفته پس از عمل شروع شود، درحالی‌که حرکات پایین‌تنه می‌تواند 6 هفته پس از عمل انجام شود.
 
در صورت بروز هر یک از موارد زیر، با پزشک خود تماس بگیرید:
1. تب بیش از 38.50 سانتی‌گراد
2. درد با مصرف دو عدد قرص مسکن برطرف نشود
3. تورم بسیار زیاد شکم
4. خونریزی قابل‌توجه از محل بخیه ها پس از 72 ساعت
 
مهم‌ترین نکته در انجام عمل‌هایی از این قبیل، در نظر داشتن جنبه‌های مختلف آن است. اضطراب و نگرانی، چه به دلیل تصور اندام جدید و چه به دلیل ترس از عوارض ناشی از عمل تا مدت ها قبل و بعد از عمل امری طبیعی است.
درهرصورت از صحبت با پزشک خود در خصوص این موارد احساس شرمندگی نکنید و خود را برای اتفاقات بعد از عمل آماده کنید تا بتوانید دوران بهبودی خود را هرچه سریع‌تری طی کنید.
 
منابع:
وب‌سایت تخصصی گروه جراحان پلاستیک نیویورک
وب‌سایت دکتر جیمز وی مورفی، متخصص جراحی پلاستیک
 
ترجمه: آناهیتا یحیی - کارشناس مهندسی پزشکی
واحد علمی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب
مجله پزشکی ماهان مدیکال
سایر مقالات گروه - زیبایی,سایر مقالات گروه - ماهان بیوتی,
مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
کبودی دور چشم

کبودی دور چشم

Esmaeili 1398/03/20 16:55:23 0
سرطان چیست

سرطان چیست

Esmaeili 1398/03/19 14:46:24 0
پولیپ رحم چیست

پولیپ رحم چیست

Esmaeili 1398/03/11 13:58:20 0
دیسک کمر چیست

دیسک کمر چیست

Esmaeili 1398/03/08 12:07:05 0
برس ریمل

برس ریمل

Esmaeili 1398/03/05 14:43:52 0
آبرسانی پوست به روش خانگی

آبرسانی پوست به روش خانگی

Esmaeili 1398/03/04 13:55:45 0

  فیلتر کردن