دوشنبه های طلایی ماهان مدیکال فروش فوق العاده دویست محصول تا 30% تخفیف

مشاهده محصولات فروش ویژه

سرطان چیست

نویسنده Esmaeili 1398/03/19 14:46:24 0 نظر گروه : مقالات علمی,گروه : داخلی,گروه : ماهان بیوتی,
در این بخش قسمت هایی از مصاحبه با آقای دکتر هلموت مجتهدی پروفسور بیولوژی سرطان، رو براتون فراهم کرده ایم با موضوع آشنایی با سرطان و در این راستا سوالاتی را از ایشان پرسیده ایم که توجه شما را به این مصاحبه جلب میکنیم.
اولین سوال از آقای دکتر این بود که آیا سرطان یک اختلال ژنتیکی است؟
پاسخ ایشان در این رابطه:
بهم خوردن نظم طبیعی سلول ها باعث بروز سرطان می شود. وقتی به بیشتر سلول های سرطانی نگاه می اندازیم در آنها اختلال ژنتیکی وجود دارد و به طور کلی روزانه میلیاردها سلول داخل بدن رشد می کنند و در همان روز این سلول ها باید از بین بروند. وقتی سلول های سرطانی به وجود می آیند یعنی توازن بین رشد و مرگ و میر این سلول ها از بین  می رود و در سنین بالا سیستم دفاعی بدن ضعیف می شود و به همین دلیل نمی توانند انباشته شدن اختلال ژنتیکی را شناسایی کنند ولی به طور کلی اکثر اختلالات ژنتیکی ارثی نیستند و حدود 95% سرطان های دنیا ارثی نیستند و عوامل خارجی باعث به وجود آمدن این اختلالات می شوند.
سوال دوم این است که چه عواملی می تواند در ایجاد سرطان موثر باشد؟
عوامل متعددی می تواند باعث انباشته شدن اختلالات ژنتیکی شوند به عنوان مثال مصرف سیگار از عوامل بسیار مهمی است که در ایجاد سرطان شناخته شده و طبق آمار سازمان بهداشت جهانی حدود 20% سرطان ها به علت مصرف سیگار است. از عوامل دیگر می توان به تغذیه نامناسب که تشدید کننده سرطان هستند اشاره کرد. فرد باید سعی کند غذاهای سالم بیشتر مصرف کند مثل سبزیجات و میوه جات. تحرک و ورزش بسیار مهم است، چاقی یکی از عواملی است که با سرطان های روده و پستان بسیار ارتباط دارد. عفونت های مزمن، آلودگی هوا از عواملی هستند که می توانند تاثیر گذار باشند.
اهمیت تشخیص زودهنگام در رابطه با سرطان چقدر موثر است؟
در مورد تمام سرطان ها بسیار مهم است به طور کلی وقتی که سرطان در مرحله اولیه تشخیص داده می شود، خیلی راحت جراح می تواند جراحی کند یا فرد می تواند پرتو درمانی انجام دهد و سرطان را به طور کلی از بین ببرد. مثلا در مورد سرطان پستان اگر در مرحله اولیه تشخیص داده شود حدود 95% آن قابل درمان است ولی اگر در مرحله پیشرفته تر باشد 20% آنها می توانند بعد از 5 سال زنده بمانند.
 در خصوص الائم سرطان،افراد با دیدن چه نشانه هایی در بدن خود می بایست به پزشک مراجعه کند؟
متاسفانه در مورد سرطان نشانه ها مشخص نیست، بعضی از نشانه ها اگر مدت طولانی ادامه پیدا کنند فرد باید به پزشک مراجعه کند.در مورد سرطان معده سوزش دل و ترش کردن و کاهش وزن بدون دلیل اهمیت دارد. این نشانه ها باید مزمن باشد نه اینکه شخص با یک یا دوبار دیدن این علائم به پزشک مراجعه کند. در مورد سرطان پوست تغیر رنگ یا اندازه خال می تواند نشانه هایی از سرطان پوست باشد. مشاهده خون در ادرار و مدفوع می تواند نشانه هایی از سرطان باشد. در مورد ریه سرفه های مکرر و مزمن و تنگی نفس امکان دارد مشکلات ریوی را در فرد ایجاد بکند.
 
دکتر هلموت مجتهدی - سرطان شناس
سایر مقالات گروه - مقالات علمی,سایر مقالات گروه - داخلی,سایر مقالات گروه - ماهان بیوتی,

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
درمان های خانگی میگرن

درمان های خانگی میگرن

Mr. Shafiee 1398/06/15 23:15:09 0
اثرات میگرن بر سلامتی

اثرات میگرن بر سلامتی

Mr. Shafiee 1398/06/14 15:19:44 0
14 راه تسکین میگرن

14 راه تسکین میگرن

Mr. Shafiee 1398/06/13 17:39:09 0
دلایل احساس سوزش در پاها

دلایل احساس سوزش در پاها

Mr. Shafiee 1398/06/10 00:47:04 0
ماری‌جوآنا دشمن رشد مغز

ماری‌جوآنا دشمن رشد مغز

Mr. Shafiee 1398/06/09 18:40:39 0

  فیلتر کردن