آلودگی ها در کجا منتظر فرزندان ما هستند؟ - قسمت سوم

نویسنده Mahan Medical 1396/07/05 10:13:59 0 نظر گروه : مقالات علمی,گروه : کنترل عفونت و ضدعفونی کردن,
میکروب ها در باشگاه

در دو مقاله پیش، پس از بررسی اهمیت حقاظت کودکان از آلودگی ها، به 8 مورد از آلوده ترین نقاط برای کودکان و البته بزرگسالان اشاره کرده و آن ها را به تفصیل شرح دادیم. در این مقاله به 4 مورد آخر از این مکان های حاوی میکروب خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که چرا لازم است در این محل ها از خود و فرزندانتان در برابر آلودگی ها حفاظت کنید و چگونه می توانید این کار را انجام دهید.

با ما در مجله پزشکی ماهان مدیکال همراه باشید.

 

  1. رختکن ها

در ایالات متحده، کودکان مهد ها و دانش آموزان مدارس اغلب به دلیل تماس سر با سر، دارای بیشترین میزان شپش بر روی موهای سر هستند. این اتفاق معمولا در پی  استفاده از کلاه ها، لباس ها و شانه های یکدیگر، رخ می دهد، اما عامل دیگر آن می تواند استفاده مشترک دانش آموزان از جالباسی های این مکان های آموزشی باشد. به منظور پیشگیری از این پیشامدها، برخی مدارس تصمیم گرفته اند که برای هر دانش آموز کمدی مخصوص تعبیه کنند تا کلاه های خود را نیز در کنار سایر لباس ها درون آن ها قرار دهند.

 

  1.  باشگاه های ورزشی

باشگاه های ورزشی و همچنین سالن های ورزش در مدارس و مهدهای کودک، جزء مهم ترین مکان های رشد باکتری هایی از قبیل MRSA   می باشند. استف باکتری، غالبا از راه زخم ها و خراش های روی پوست وارد بدن می شود. از دیگر راه های انتقال این باکتری می توان به استفاده از حوله های مشترک و ورزش های تماسی از قبیل کشتی اشاره کرد.

 

  1.  شن های بازی و ساحلی

آیا می دانستید که سطل های شنی فقط محتوی شن نیستند؟! طی یک مطاله اثبات شد که شن ها (با رقمی در حدود 7440 باکتری در هر اینچ) دارای بیشترین میزان آلودگی در میان وسایل بازی کودکان هستند. این منبع این میکروب ها، حیواناتی از قبیل سگ و گربه، تردد انسان ها و همچنین بزاق و غذای انسان ها و حیوانات و حتی ادرار و مدفوع آن ها است. البته که همه مواد موجد در بین شن ها خطرناک نیستند، اما به هرحال مقدار بسیار زیادی باکتری درون شن ها هست، به همین دلیل آن ها نیز می توانند خطرناک واقع شوند.

 

  1. مراکز خرید

وجود میزان زیادی میکروب در مراکز خرید و پاساژها امری بسیار عادی است، به خصوص در فصل های سرد سال. بیشترین میزان آلودگی ها در چه نقاطی هستند؟ ریل های پله های برقی، دکمه های آسانسورها، دسته های کنسول های بازی های کامپیوتری در این مراکز و دستگاه های خودپرداز؛ چرا که این نقاط معمولا به طور منظم پاکسازی نمی شوند. شستن دست ها می تواند در جلوگیری از ابتلا به میکروب های این مکان ها موثر باشد اما کافی نیست، چرا که خود سینک ها و شیرهای آب سرویس های بهداشتی مراکز خرید نیز محتوی مقادیر زیادی جرم و میکروب هستند؛ بنابراین بهتر است که در مکان های عمومی از مایع ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. راه حل بهتر نیز این است که مسوولین مراکز، به منظور پیشگیری از انتشار میکروب ها، از محلول ضدعفونی کننده الکلی استفاده کنند.

با ما در قسمت آخر این مقاله با توصیه هایی درمورد کودکان و آلودگی ها همراه باشید.

 

ترجمه: مهسا سزاوار یگانه - کارشناس مهندسی پزشکی

واحد علمی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب

مجله پزشکی ماهان مدیکال

مقالات گروه - مقالات علمی,مقالات گروه - کنترل عفونت و ضدعفونی کردن,
برچسب ها: بهداشت کودکان
مقالات مرتبط

ارسال یک نظر

پربازدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات ماهان مدیکال
پرفروش ترین فشارسنج

پرفروش ترین فشارسنج

Mr. Shafiee 1397/07/15 21:47:55 0
قیمت فشارسنج

قیمت فشارسنج

Mahan Medical 1397/07/13 21:34:30 0
انواع جوراب واریس

انواع جوراب واریس

Mahan Medical 1397/07/03 12:20:36 0

  فیلتر کردن